Jak zmniejszyć nagrzewanie się pomieszczeń?
Data publikacji: 2020-10-28
Zmiany klimatyczne widoczne są na całym świecie. Również w Polsce zauważyć można, że miesiące letnie są coraz gorętsze. Wzrost temperatur i coraz częściej pojawiające się wielodniowe upały sprawiają, że coraz trudniej jest zachować odpowiednią temperaturę w domu czy mieszkaniu. Co zrobić, żeby ochłodzić wnętrze latem? Jak sobie poradzić bez klimatyzacji? Oto kilka podpowiedzi.
Jakie skutki przynosi nadmierne nagrzewanie wnętrz i co się do tego przyczynia?
W czasie dużych upałów, naturalnie poszukujemy schronienia i odpoczynku wewnątrz budynków. Często oficjalne komunikaty pogodowe zachęcają do pozostania w domach w godzinach, kiedy temperatura przekracza normy sprzyjające zachowaniu zdrowia.
Gorące powietrze przenikające do wnętrza wywołuje uczucie zmęczenia i osłabienia. Zarówno praca, jak i odpoczynek są w takich warunkach znacznie utrudnione. Badania wskazują, iż nawet 1 stopniowy wzrost temperatury, powyżej 24 C wewnątrz, powoduje uczucie dyskomfortu i spadek wydajności pracy o około 5%.
Przyczyną nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń często jest słaba izolacja ścian budynku oraz niskiej jakości okna. W wielu przypadkach, często rozważanym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji, która jednak znacznie wpływa na koszty eksploatacyjne, szczególnie wtedy, gdy problem nieszczelności okien nie zostanie wcześniej rozwiązany.
Co może pomóc chłodzić wnętrze domu bez klimatyzacji?
Osoby zdeterminowane, które chcą utrzymać przyjazną temperaturę w swoich wnętrzach, czasem uciekają się do niekonwencjonalnych rozwiązań takich, jak skierowanie wentylatora na woreczki z lodem, czy rozwieszanie namoczonych w zimnej wodzie tkanin. Sposoby takie mogą oczywiście pomóc, ale ich skuteczność będzie krótkotrwała bez zastosowania kompleksowych działań.
Najważniejszymi czynnikami ograniczającymi nagrzewanie wnętrz jest izolacja ścian i dachu oraz zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie przedostawania się promieni słonecznych przez okna.
Ponieważ na przestrzeni ostatnich lat zauważalna jest znaczna poprawa w zakresie izolacji ścian budynków, kluczową kwestią pozostaje ograniczenie nagrzewania wnętrz przez okna.
Oto kilka sposobów jak ochłodzić mieszkanie w oparciu o ten czynnik.
Żaluzje wewnętrzne
Stanowią alternatywę dla rolet, ale nie blokują światła w sposób tak pełny jak rolety, co jest ich pewną zaletą, ale też i wadą, gdyż nie odbijają tak skutecznie energii cieplnej.
Zasłony
Zasłony o zwartym zamkniętym splocie, które zatrzymują promienie słoneczne mogą być skutecznym sposobem utrzymania niższej temperatury wewnątrz. Idealną tkaniną do tego celu jest aksamit, najlepiej w jasnym kolorze, który odbije więcej światła niż ciemne barwy.
Rolety zaciemniające
W zależności od rodzaju częściowo lub całkowicie blokują przedostawanie się promieni słonecznych do wnętrza domu. Sprawdzają się w oknach wystawionych bezpośrednio na działanie słońca, szczególnie na wyższych kondygnacjach budynków.
Zapraszamy do zapoznania się z systemem Awilux Ekran Light Control.
Bogata kolorystyka rolet sprawia, że z łatwością można je dopasować do każdego wnętrza.
Rolety i żaluzje zewnętrzne
Są dobrymi rozwiązaniami w domach oraz w budynkach biurowych czy obiektach handlowych. Ich skuteczność jest większa niż w przypadku rolet i żaluzji wewnętrznych. Stanowią swoisty ekran termiczny sprawiający, że promienie słoneczne nie przedostają się do wnętrza i nie nagrzewają go.
Żaluzje fasadowe potrafią zatrzymać około 80% energii słonecznej, a dodatkowo mogą dowolnie ograniczać kąt i intensywność wpadającego światła. Rolety zewnętrzne natomiast wykonane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i jednocześnie skutecznie blokują promienie słoneczne.
Markizy
Jest to bardzo popularne rozwiązanie w najcieplejszych krajach Europy, takich jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia. W Polsce stosowane są najczęściej w obiektach handlowych i gastronomicznych.
Szczelne i nowoczesne okna
Odpowiednie okna mogą pozbawić problemu nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń i być skuteczną odpowiedzią na pytanie, co zrobić aby ochłodzić wnętrze.
Jakie okna skutecznie chronią wnętrza przed nagrzewaniem?
Prognozuje się, iż średnie temperatury w Polsce, w ciągu najbliższych 20 lat będą wzrastać. Dlatego też parametry termoizolacyjne okien nabierając obecnie coraz większego znaczenia. Wybierając okna warto zatem mieć na uwadze ten czynnik.
Energooszczędne okna z niskoemisyjnym szkłem pozwalają odbić większość ciepła. Przykładem takich rozwiązań są okna wykonane w oparciu o technologię Schüco. Rozwiązania stosowane w oknach Awilux znacznie poprawiają parametry termoizolacyjne, zatrzymując ciepło na zewnątrz budynku.