Jak zadbać o świeże powietrze w domu?
Data publikacji: 2020-10-28
Od jakości powietrza w domu zależy zdrowie oraz samopoczucie jego mieszkańców. Może znajdować się w nim wiele zanieczyszczeń, które znacząco obniżają komfort codziennego życia. Niektóre z nich mogą doprowadzić nawet do poważnych chorób. W jaki sposób należy więc dbać o domowe powietrze? Przybliżamy nieco ten ważny temat.
Czym jest zanieczyszczone powietrze w domu?
Skład powietrza w poszczególnych pomieszczeniach jest inny od składu czystego powietrza atmosferycznego. Może ono być dużo bardziej zanieczyszczone, a wpływ na to mają różnego rodzaju czynniki:
- fizyczne - np. promieniowanie jonizujące lub elektromagnetyczne,
- chemiczne - np. związki chemiczne, takie jak: amoniak, ozon czy nikotyna,
- biologiczne - np. kurz, roztocza, pleśń
Na jakość powietrza w domu wpływa również lokalizacja budynku - inna jest ona w mieszkaniach położonych w dużych miastach, inna w domku stojącym w pobliżu lasu.
Zanieczyszczenia spowodowane są najczęściej nadmiarem CO2 i pary wodnej oraz niedoborem tlenu, będącym wynikiem metabolizmu ludzi i zwierząt. Do pogorszenia jakości powietrza wewnątrz dochodzi najczęściej podczas ogrzewania, gotowania czy sprzątania.
Niebezpieczne dla zdrowia substancje, takie jak np. formaldehyd, obecne są w meblach, piankach izolacyjnych czy materiałach włókienniczych.
Dym tytoniowy również stanowi ogromny problem. Podczas jego wydzielania, do powietrza trafia tysiące groźnych substancji. Są to przede wszystkim: tlenek węgla, nikotyna, tlenki azotu, cyjanowodór, amoniak czy wspomniany formaldehyd.
Z kolei niektóre materiały budowlane (np. cegła, cement, tynk) emitują radon. Znajduje się on również w wodach gruntowych i glebie skąd może przedostawać się do pomieszczeń. Największe jego stężenie występuje zazwyczaj w łazience, a wpływ na to ma parująca gorąca woda, która zawiera jego cząsteczki.
Jaki wpływ na zdrowie ma zła jakość powietrza?
Budownictwo ostatnich kilku lat to przede wszystkim budynki energooszczędne. Powstają one ze stosunkowo niedrogich materiałów. Wnętrza wyposażane są najczęściej w syntetyczne meble oraz wiele urządzeń elektrycznych.
Z jednej strony rozwiązania te niosą za sobą ogromny komfort użytkowania. Warto jednak zauważyć, iż przebywanie w zamkniętych i bardzo szczelnych pomieszczeniach może powodować występowanie problemów ze zdrowiem tj. astma, alergie, bóle głowy czy podrażnienie oczu, nosa i gardła.
Wdychanie powietrza, w którym występuje zwiększone stężenie dwutlenku węgla, powoduje duszności, zawroty i bóle głowy, szumy w uszach czy przyśpieszenie oddechu. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do drgawek, omamów i zaburzeń świadomości.
Z kolei nadmiar tlenku węgla niekorzystnie wpływa na układ nerwowy i krążenia. Przebywanie w pomieszczeniach, gdzie jego stężenie jest wysokie, prowadzi do bólu głowy i może być groźne dla życia, szczególnie w przypadku małych dzieci.
W pomieszczeniach, w których pali się dużo papierosów, korzysta z kominka lub urządzeń gazowych, występuje zwiększone stężenie tlenków azotu. Mają one niekorzystny wpływ na układ oddechowy oraz powodują zmiany immunologiczne oraz hematologiczne.
Na podrażnienie górnych dróg oddechowych wpływa również formaldehyd. Jego wysokie stężenie w powietrzu doprowadza do: kaszlu, duszności oraz palpitacji serca. Natomiast bezwonny i bezbarwny radon może być przyczyną raka płuc.
Niekorzystny wpływ na zdrowie mają również liczne cząsteczki pyłu, którymi zanieczyszczone jest powietrze. Znajdujące się w domowym kurzu roztocza, wirusy, bakterie czy zarodniki grzybów pleśniowych mogą być przyczyną zapalenia błony śluzowej nosa, astmy, zapalenia skóry czy podwyższonej temperatury. Niektóre z tych substancji są dodatkowo rakotwórcze.
Sposoby na świeże powietrze w domu
Wilgotność powietrza wewnątrz budynku powinna wynosić między 30% a 65%. Z kolei tempera wewnątrz powinna oscylować w granicach 20-22°C. Są to najlepsze warunki dla oddychania, w których śluzówki i spojówki nie ulegają wysuszeniu. Faktem jest, iż utrzymanie takich samych warunków w każdym pomieszczeniu jest bardzo trudne - zwłaszcza w okresie letnim i zimowym.
Najważniejsze jest jednak to, żeby zadbać o czystość powietrza wewnątrz.
Regularne wietrzenie
Najlepszym sposobem na świeże powietrze w domu jest regularne wietrzenie, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Pozwala to na pozbycie się z pomieszczeń szkodliwych zanieczyszczeń.
Wietrzenie powinno być krótkie, ale intensywne i należy je robić również zimą. Ważna jest również odpowiednia cyrkulacja powietrza.
Nawiewniki okienne
Nawiewniki okienne to doskonała alternatywa i sposób na wietrzenie pomieszczeń. Zadaniem nawiewników jest dostarczanie świeżych mas powietrza z zewnątrz. Rozwiązanie to sprawia, że wewnątrz budynku panuje odpowiednia wilgotność, eliminowane jest zjawisko kondensacji pary wodnej.
Dzięki niemu wentylacja pomieszczeń możliwa jest również w czasie nieobecności domowników, przy jednoczesnym zachowaniu warunków bezpieczeństwa. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z rozwiązaniem jakim są Nawiewniki okienne Vento, montowane w systemach okiennych Schüco.
Rośliny
Bardzo dobrym i tanim sposobem na świeże powietrze wewnątrz są również rośliny. Znacząco poprawiają one panujący we wnętrzach mikroklimat, ponieważ wiele z nich wychwytuje kurz oraz pochłania szkodliwe dla zdrowia substancje. Najlepiej w tej roli sprawdzają się takie rośliny jak paproć, dracena, bluszcz oraz fikus.
Domowe oczyszczacze powietrza
Kolejnym skutecznym rozwiązaniem są domowe oczyszczacze powietrza. Są one szczególnie polecane alergikom, ponieważ stosowane w nich filtry zasycają wszystkie zanieczyszczenia. Powietrze, które wraca do pomieszczeń jest wolne od wszelkich pyłów, alergenów czy kurzu. Warto również zainwestować w odpowiedni system klimatyzacji. Pozwoli on na odpowiednią wentylację, filtrację, osuszanie powietrza oraz pozbycie się pyłów, roztoczy, pleśni czy grzybów.