Wygodny i praktyczny taras - jak go wykonać?
Data publikacji: 2020-10-28
Trudno wyobrazić sobie dom jednorodzinny pozbawiony tarasu. Jest to doskonały dodatek zarówno do niewielkiego domu letniskowego, jak i dużej rezydencji. Taras stanowi dodatkową przestrzeń domu, do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Odpowiednio zaplanowany taras pozwala cieszyć się urokami ciepłych pór roku w komfortowych warunkach. Aby taras stanowił powierzchnię zarówno atrakcyjną pod kątem użytkowym jak i rekreacyjnym, warto zaplanować go już na etapie projektowym.
Planowanie tarasu
Nad kwestią realizacji tarasu warto zastanowić się już na etapie wybierania projektu domu. Jeśli projekt zakłada możliwość wybudowania tarasu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych informacji.
Do najważniejszych kwestii w zakresie planowania tarasu jest jego wielkość oraz układ. Dla przykładu, jeżeli właściciel planuje spędzać czas na tarasie w ciągu dnia, warto wybrać lokalizację po stronie południowej.
Istotnym aspektem jaki należy wziąć pod uwagę jest również pomieszczenie, z wyjściem na taras. Układ tego pomieszczenia pozwala wstępnie określić sposób korzystania z tarasu. Taras przylegający do jadalni czy kuchni sprawia, iż znacznie łatwiej przenieść się z posiłkiem na zewnątrz.
Z kolei taras przylegajcy do salonu czy pokoju dziennego, stanowić może dodatkową strefę relaksu i wypoczynku.
Jakie podłoże na taras?
Dość powszechnym materiałem używanym w charakterze podłoża tarasowego jest drewno. Oprócz walorów estetycznych należy mieć jednak na względzie fakt, iż o jego żywotności w kontekście wykorzystania zewnętrznego, decyduje zarówno rodzaj wykorzystanego drewna jak i odpowiednia pielęgnacja.
Efekt naturalnie drewnianego podłoża tarasowego można również uzyskać, stosując materiały kompozytowe. Mieszanka przypominająca drewno jest jednocześnie odporna na wilgoć, uszkodzenia, a także jest łatwa w utrzymaniu czystości. Tego rodzaju podłoże kupuje się zazwyczaj w systemie wraz z dołączonymi elementami mocującymi.
Innymi materiałami wykorzystywanymi jako podłoże tarasu są płytki ceramiczne, kamień, a niekiedy również kostka brukowa.
Zadaszenie tarasu
To kolejny element, na który warto zwrócić uwagę podczas planowania przestrzeni tarasowej. Niektóre projekty zakładają taras umieszczony pod dachem budynku. Inne, umożliwiają wybudowanie dodatkowego zadaszenia. Najczęściej stosowanymi formami zadaszenia tarasu jest zazwyczaj konstrukcja drewniana bądź aluminiowa, w połączeniu z poliwęglanem.
Do ciekawych rozwiązań, z pewnością należy zadaszenie wykonane z drewnianych belek oraz pnących roślin, które oprócz cienia dodatkowo wnoszą ciekawy wygląd łącząc taras z ogrodem.
Coraz chętniej wykorzystywaną formą zadaszenia tarasu są również żagle przeciwsłoneczne. Jest to łatwy w montażu i demontażu materiał, zapewniający skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV. Należy jednak pamiętać o konieczności jego zwijania w przypadku silnego deszczu bądź wiatru.
Drzwi tarasowe
Drzwi tarasowe powinny być przede wszystkim wygodne w użytkowaniu. Do najczęściej stosowanych rozwiązań wciąż należą klasyczne drzwi tarasowe, otwierane do wewnątrz.
Warto jednak przemyśleć możliwość zastosowania nieco bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań. Aluminiowe drzwi składane lub przesuwne niosą za sobą szereg korzyści. Są nie tylko znacznie bardziej solidne, ale także ciekawsze pod względem estetycznym.
Tego typu rozwiązania pozwalają również lepiej zaplanować i wykorzystać przestrzeń wewnątrz. Sposób wykonania tarasowych drzwi przesuwnych Awilux oraz wysoka jakość wykorzystanych materiałów, gwarantują najwyższą trwałość i bez problemowe działanie.
Najwygodniejsze przejście na taras uzyskać można stosując dodatkowo tzw. niski próg. Zapewnia on nie tylko wygodę ale również wyższy poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z drzwi tarasowych.
Meble ogrodowe
Obecne na tarasie meble definiują nie tylko jego wygląd, ale także określają sposób wykorzystania tej przestrzeni.
Podczas aranżowania przestrzeni tarasowej i zakupu mebli, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę planowaną formę spędzania czasu. Meble na tarasie, takie jak stół, solidna ława czy krzesła mogą posłużyć do wygodnego spożywania posiłków. Z kolei połączenie wygodnych foteli, kanapy oraz mniejszej ławy sprawi, że taras stanie się wygodnym miejscem wypoczynku przy kawie lub herbacie.
Warto więc mieć na względzie nie tylko aspekty estetyczne, ale również funkcjonalne mebli na tarasie.
Wystrój tarasu
Na atmosferę panującą w przestrzeni ogrodowej wpływa kilka elementów. Oczywistym jest sposób zaaranżowania samego ogrodu, a więc zielonej przestrzeni, kwiatów czy drzew. Innymi akcentami mającymi znaczenie dla tworzenia klimatu w ogrodowej przestrzeni jest także taras.
Oświetlenie
Oświetlenie, zarówno przestrzeni tarasowej jak i tej dookoła to również ważny element. Delikatne punkty świetlne o zmierzchu sprawią, iż przebywanie na tarasie będzie równie przyjemne jak w trakcie dnia. Warto jednak pamiętać, iż zapalone wieczorem lampy mogą przyciągać owady. Tak więc warto zaplanować taras w taki sposób aby oświetlenie nie znajdowało się w odpowiedniej odległości od miejsca siedzenia.
Dodatki
Donice z kwiatami, rzeźby lub skrzynki ozdobne. Drobne elementy dekoracyjne, pomagają stworzyć wyjątkową atmosferę, dzięki której korzystanie z przestrzeni będzie wyjątkowo miłym przeżyciem o dowolnej porze.
Prywatność
Prywatność podczas przebywania na świeżym powietrzu, to niewątpliwa zaleta przydomowego tarasu. Zanim jednak roślinność pozwoli odciąć się wizualnie od sąsiednich działek może upłynąć sporo czasu. W tym czasie, warto skorzystać z możliwości zawieszenia zasłon.
Białe, duże zasłony to szybki i tani sposób na wprowadzenie do przestrzeni tarasowej prywatności oraz dodatkową osłonę przed promieniami słonecznymi.