Mieszkanie w kamienicy - dlaczego warto
Data publikacji: 2020-10-28
Ceny mieszkań w kamienicach w każdym większym mieście w Polsce nieustannie rosną. Mimo to, popyt na mieszkania w kamienicy nie maleje. Dlaczego tak jest, co decyduje o atrakcyjności tego typu nieruchomości?
Wady i zalety mieszkań w kamienicy
Niezależnie od rodzaju nieruchomości, przed jej zakupem należy rozważyć zalety i wady danego rozwiązania. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdzie warto zamieszkać. Decyzja w każdym przypadku podejmowana powinna być na podstawie przyjętego budżetu oraz indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora.
Zalety mieszkania w kamienicy
Dla miłośników mieszkań z „duszą”, mieszkanie w kamienicy stanowi spełnienie marzeń. Stylowe wykończenia, monumentalna architektura oraz niepowtarzalny klimat - te cechy mieszkań w kamienicach dla wielu osób mają kluczowe znaczenie.
To jednak nie jedyne zalety takiego rozwiązania.
Lokalizacja
Kamienice mają zazwyczaj świetną lokalizację. Jest to najczęściej centrum miasta lub dzielnice, w pobliżu których znajdują się obiekty użyteczności publicznej tj. parki, baseny czy kina. W ich sąsiedztwie bardzo często znajdują się również różnego rodzaju restauracje, kawiarnie czy ciekawe, małe sklepiki.
Niewątpliwą zaletą lokalizacji kamienic jest fakt, iż okolica najprawdopodobniej się nie zmieni. Nie trzeba zatem obawiać się o nagłe pojawienie się nowych bloków, które znacznie zmienią całą okolicę.
Możliwości aranżacyjne
Mieszkanie w kamienicy posiada przestrzeń, jakiej trudno szukać w nowym budownictwie.
Stare budownictwo to przede wszystkim większe powierzchnie oraz wyższe kondygnacje. Podczas, gdy średnia powierzchnia mieszkań w nowych budynkach rzadko przekracza 60m2, w kamienicach wciąż znaleźć można mieszkania o powierzchni 80, a nawet powyżej 100 m2.
Na rynku wtórnym, znaleźć można dość sporo ofert mieszkań do remontu. Mieszkania, oprócz niższej ceny, posiadają jeszcze jedną ważną zaletę - możliwości aranżacyjne.
Duży metraż oraz wysokie pomieszczenia dają ogromne możliwości jeżeli chodzi o stylistykę wnętrza. Konieczność przeprowadzenia kompleksowego remontu, przez znaczną część inwestorów jest więc postrzegana jako zaleta.
Wysokość mieszkań w kamienicy niekiedy sięga nawet 3 metrów. Często spotykanym elementem są również duże okna, zapewniające bardzo dobre doświetlenie wnętrza. Wymiana okien podczas remontu mieszkania stanowi jeden z najważniejszych etapów prac. Wybór wysokiej jakości okien umożliwia z kolei uzyskanie odpowiedniej stylistyki, dopasowanej do reszty wnętrza, a także w znacznym stopniu wpływa na parametry termoizolacyjne.
Zobacz artykuł: Okna do kamienicy - jakie wybrać?
W przypadku tego typu lokali istotne jest jednak zapoznanie się z ich statusem prawnym. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy budynek nie widnieje w rejestrze zabytków gdyż może się to wiązać z pewnymi ograniczeniami w zakresie remontu nieruchomości.
Solidne mury, solidne stropy
Mury starych kamienic są zazwyczaj znacznie grubsze niż te w nowym budownictwie. Wiąże się to przede wszystkim z izolacją akustyczną. Zapewnia to większy komfort oraz poziom prywatności domownikom. Grubsze ściany to również lepsza izolacja termiczna (zwłaszcza w kamienicach po rewitalizacji) i ograniczony dopływ gorącego powietrza. W upalne dni w takim mieszkaniu jest chłodniej, z kolei zimą łatwiej utrzymać ciepło w pomieszczeniach.
Wady mieszkania w kamienicy
Mimo, iż od kilu lat widoczny jest trend związany z przeprowadzaniem rewitalizacji całych kamienic przez firmy deweloperskie, niektóre kamienice pozostają w bardzo złym stanie technicznym.
W takim przypadku remont ma na celu nie tyle stworzenie wnętrza zgodnie z własnymi potrzebami, co raczej przystosowanie pomieszczeń do możliwości zamieszkania w nich. Może się okazać, że wnętrza nie tylko trzeba będzie odświeżyć, ale również trzeba będzie w nich wymienić instalacje oraz przeprowadzić proces odgrzybiania.
Okazyjna cena takiego mieszkania może okazać się jedynie częścią kosztów, jakie trzeba będzie ponieść przed zamieszkaniem.
Rejestr zabytków
Jeżeli kamienica jest wpisana do rejestru zabytków, to przeprowadzenie większego remontu może okazać się niemożliwe. W takiej sytuacji, niemal każda decyzja musi zostać uzgodniona z konserwatorem zabytków. Warto wnikliwie sprawdzić księgi wieczyste, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Okolica i sąsiedzi
Przed zakupem mieszkania nie można zapomnieć o dokładnym zapoznaniu się z najbliższą okolicą. Należy pamiętać, iż nawet najbardziej atrakcyjny widok z okna to nie wszystko. Istotnymi czynnikami są również takie kwestie jak miejsca parkingowe czy rodzaj lokali gastronomicznych w pobliżu.
W praktyce, niekiedy jeden sklep monopolowy, czynny 24h może znacznie obniżać jakość życia mieszkańców pobliskich kamienic.
Jakość życia w mieszkaniu bezpośrednio związana jest również z najbliższym sąsiedztwem. Istotnym jest zatem, aby w miarę możliwości, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, dowiedzieć się kim są ludzie zamieszkujący mieszkania sąsiadujące.
O czym warto wiedzieć przed zakupem mieszkania w kamienicy?
Okazyjna cena mieszkania robi wrażenie i może być jednym z czynników zachęcających do zakupu. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należy jednak dokładnie przyjrzeć się lokalowi, szczególnie pod względem stanu technicznego oraz statusu prawnego.
Większość kamienic powstała w okresie od połowy XIX do połowy XX wieku. Ich obecny stan techniczny oraz wyposażenie mogą (choć nie muszą) pozostawiać wiele do życzenia. Sprawdzenie tych czynników należy zacząć od izolacji. Ponadto administrator budynku w porozumieniu ze sprzedającym powinien udostępnić dokładne dane dotyczące daty ostatniego remontu oraz aktualnego stanu funduszu remontowego.
Jak wygląda wspólnota mieszkaniowa?
Kolejnym czynnikiem jest określenie, czy mamy do czynienia z małą (do 7 właścicieli) czy dużą (więcej niż 7 właścicieli) wspólnotą. Jest to istotna kwestia podczas podejmowania decyzji dotyczących kamienicy. W przypadku dużej wspólnoty, decyzje odnośnie części wspólnych oraz uchwały głosowane są na podstawie zdania większości. W małej wspólnocie - do podjęcia decyzji często wymagana jest jednomyślność.
Stan prawny
Istotnym czynnikiem w przypadku mieszkań w kamienicach jest ich stan prawny. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czy sprzedający jest 100% właścicielem lokalu. Niekiedy mieszkania sprzedawane są na zasadzie udziału, tzw. współwłasności w kamienicy. Jest to zdecydowanie inna forma prawna, aniżeli ma to miejsce w przypadku prawa własności i osobnej księgi wieczystej dla lokalu.
Aby poznać stan prawny mieszkania, należy zapoznać się z księgami wieczystymi.
Istotną kwestią jest również upewnienie się, czy budynek nie został wpisany do rejestru zabytków. W takim przypadku trzeba pamiętać, że każdy remont oraz ewentualna modernizacja będzie musiała być skonsultowana z konserwatorem zabytków.
Czy warto zamieszkać w kamienicy?
Mieszkanie w kamienicy posiada zarówno zalety, jak i wady. Nie jest to dobra przestrzeń dla każdego, jednak mieszkanie w centrum miasta wiąże się z licznymi korzyściami. Jest to jeden z głównych czynników, dla których coraz więcej osób decyduje się wybór kamienicy jako swojej przestrzeni do życia.
Mieszkanie w kamienicy może zaoferować tzw. wnętrza "z duszą". Zastosowanie odpowiedniej jakości okien pozwoli stworzyć jasne i przestronne pomieszczenia.