Jak wybrać drzwi wejściowe? Podstawowe parametry
Data publikacji: 2020-10-19
Obecnie świadomość klienta jest coraz większa, coraz większe są również jego oczekiwania. Dotyczy to także drzwi do nowego domu. Każdy chce, by były one atrakcyjne, gustowne, ale jednocześnie oczekuje się, by posiadały jak najlepsze parametry cieplne i akustyczne, a przy tym charakteryzowały się dużą wytrzymałością i solidnością.
Modne są ostatnio również duże przeszklenia, w których osadza się drzwi wychodzące wprost na taras, balkon lub ogród. Tego typu drzwi muszą spełniać konkretne wymagania i normy.
Drzwi w domu, zarówno wejściowe, wewnętrzne, jak i tarasowe muszą godzić różne zadania i funkcje, które dla ich użytkowników są niezwykle ważne. Drzwi zewnętrzne powinny odpowiednio chronić przed różnymi czynnikami zewnętrznymi , właściwie zabezpieczać dom przed ewentualnym włamaniem, a przy okazji tworzyć z elewacją spójną całość i być wizytówką domu.
Podstawowe parametry, na jakie warto zwracać uwagę
Szerokość
Szerokość stanowi o wygodzie i komforcie codziennego użytkowania. Warto pamiętać, że przez drzwi nie tylko przechodzimy każdego dnia, ale także wnosimy do domu meble i sprzęt o większych rozmiarach. Dobrym wyjściem, jeśli tylko warunki na to pozwalają jest światło przejścia (szerokość po otwarciu skrzydła) o szerokości nie mniejszej niż 90 cm.
Wysokość
Drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 200 cm wysokości, przy czym próg drzwiowy nie powinien być wyższy niż 2 cm.
Współczynnik przenikania ciepła Ud
Warto zwrócić uwagę, że podany współczynnik dotyczy całych drzwi, czy tylko jego wybranych fragmentów np. dla środkowych części docieplonych pianką. Producenci mogą stosować rozmaite sposoby, aby zwrócić uwagę na najlepszy z parametrów, ale dotyczący konkretnego elementu drzwi np.: współczynnik przenikalności cieplnej wypełnienia drzwiowego.
Izolacyjność akustyczna
Wyrażana jest w jednostce dB. Im wartość ta jest większa, tym drzwi będą przepuszczać mniej hałasu z zewnątrz. Drzwi mają najczęściej izolacyjność akustyczną na poziomie 30 dB. Jest to jednak parametr, który nie musi być określany i podawany przez producenta. Dlatego przy wyborze drzwi należy zwrócić uwagę między innymi na to, czy są one przylgowe oraz czy mają uszczelkę (jedną lub dwie) na ościeżnicy bądź skrzydle. Obie te cechy wpływają korzystnie na szczelność drzwi, a więc również na izolacyjność akustyczną.
Szklane drzwi zewnętrzne stosowane przy dużych przeszkleniach okiennych muszą spełniać podobne funkcje. Ważne jest ich łatwe i bezproblemowe otwieranie, zamykanie oraz przesuwanie, gdy oczywiście drzwi posiadają taką funkcję. Tu decydujące jest odpowiednie wykonanie solidnego nadproża, listew oraz okuć, by codzienne użytkowanie było wygodne i nie sprawiało żadnych kłopotów.
Warto zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze odpowiednich drzwi do swojego domu, zapoznać się z ofertą producentów, przeanalizować proponowane przez nich nowoczesne rozwiązania techniczne, sprawdzić parametry i właściwości konkretnych drzwi, ich jakość i ceny oraz dostępność kolorystyki, która również może mieć dla nas duże znaczenie. Dobre i solidne drzwi będą służyć nam przez długie lata, dlatego powinno się je wybierać mądrze i z pełną świadomością.