Styl vintage w niebanalnych wnętrzach
Data publikacji: 2020-11-05
Styl vintage to, obok nurtu skandynawskiego i nowoczesnego, jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Geneza nazwy wskazuje na inspirację minionym stylem, szczególnie latami sześćdziesiątymi ubiegłego stulecia. Synkretyzm w sztuce to dość powszechne zjawisko, niemniej jednak takie łączenie różnych trendów w ramach aranżacji wnętrz jest równie popularne. Włączenie detali vintage do nowoczesnego wystroju nada pomieszczeniom unikalnego charakteru, który nie będzie stanowić kopii z katalogów.
Styl vintage - charakterystyka
To kierunek cechujący się zmiksowaniem elementów z minionej epoki. Styl vintage zakłada połączenie staroświeckich dodatków z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia z nowoczesnymi akcentami. Ulokowanie odrestaurowanych krzeseł, sofy lub szaf to jeden z pomysłów na przeprojektowanie mieszkania na styl vintage.
Co ważne, meble z XX wieku często charakteryzują się wysoką jakością i są odporne na upływ czasu, dlatego niejednokrotnie wymagają jedynie delikatnego odświeżenia lub wymiany tapicerki.
Wystrój vintage sprawdzi się zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w przypadku bardzo małych przestrzeni nie należy przesadzać z ilością dodatków retro (i nie tylko) - mogą bowiem niepotrzebnie przytłoczyć wnętrze i optycznie je pomniejszyć.
Warto kierować się sprawdzoną zasadą - im większe mieszkanie czy dom, tym swobodniejsze możliwości włączania dodatków vintage.
W czym tkwi urok wystroju vintage?
Większa dbałość o ekologię, naturalne metody pielęgnacji, sięganie po nieprzetworzone produkty spożywcze, uzupełnianie garderoby w second-handach, filozofia w duchu less waste - to wszystko stanowi wyraz sprzeciwu wobec konsumpcyjnego podejścia do życia.
Sięganie po starodawne meble i dodatki to przykład świadomego korzystania z już istniejących zasobów i większa troska o środowisko. Nieoceniony jest też pierwiastek tajemniczości, który niesie za sobą każdy element wystroju z minionych czasów. Stylizowane dodatki przywołują ducha wspomnień, zachęcają do refleksji i nadają wnętrzom eleganckiego charakteru.
Styl vintage bazuje nie tylko na przedmiotach sprzed kilku dekad
Nie każdy ma szansę na odziedziczenie dodatków w stylu retro. Na szczęście rynek jest nasycony przedmiotami vintage w ramach odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie klientów. Stylizowane meble, charakterystyczne dekory ścienne i sufitowe, sprzęty AGD - entuzjaści minionej epoki z pewnością znajdą odpowiednie dla siebie przedmioty.
Małe wnętrze wyklucza wystrój vintage? W żadnym wypadku!
Nawiązując do wspomnianej wcześniej zasady - obszerniejsza przestrzeń do aranżacji to większa swoboda w dobieraniu dodatków retro. Nie oznacza to jednak, że posiadanie mieszkania czy domu o małym metrażu uniemożliwia włączanie takich akcentów.
Kompromisem będzie wybór dywanów, obrazów i innych subtelnych dekoracji, które z jednej strony nie przytłoczą pomieszczenia, a z drugiej - podkreślą wyszukany charakter właściciela lokum. Podobną funkcję spełnią stylowe komody i szafki - to niezbędny element wyposażenia każdego wnętrza, a ozdobne fronty to wyraz dbałości o detale.
Okna i oświetlenie vintage to stylowa baza
Inny praktyczny przykład do stworzenia klimatu retro dotyczy źródeł naturalnego światła - okien. Odpowiednie kolory ram przygotowane według indywidualnego zamówienia to dopełnienie wnętrza w stylu vintage. Podczas wyboru zdecydowanie warto zapoznać się z rozwiązaniami oferowanymi przez naszą firmę - zarówno dla okien w ramach aluminiowych jak i PCV.
Skorzystanie z doświadczenia i porady ekspertów Awilux, pozwoli dobrać produkt skrojony na miarę. Dbałość o detale, wysoka wytrzymałość i szczelność to podstawowe aspekty, którymi należy kierować się przy wyborze stolarki okiennej. Szeroki asortyment produktów Awilux, pozwoli dobrać okna dopasowane do uroku i stylu mieszkania w kamienicy.
Jeżeli już w początkowej fazie urządzania przestrzeni wiadomo, planowane są akcenty w stylu retro, warto wziąć to pod uwagę również na etapie wyboru okien. Kolorystyka imitująca barwę drewna w połączeniu z odpowiednimi zasłonami pozwoli uzyskać przytulny wystrój wnętrza.
Sztuczne źródła światła (lampy) także stwarzają możliwość nadania akcentu vintage. Nienachalne elementy w postaci np. lampy podłogowej, to doskonała propozycja dla entuzjastów minionej epoki.
Zabawa stylem
Wolność wyboru w łączeniu dodatków z różnych epok to recepta na zaaranżowanie niepowtarzalnych wnętrz. Włączenie niekiedy kilku akcentów w stylu vintage pozwoli wykreować unikalny charakter wystroju wnętrza. Detale odzwierciedlające klimat minionych czasów to również sprawdzony sposób na szybkie odświeżenie wnętrza. Fronty mebli, obrazy czy stylizowane okna to doskonała propozycja dla sympatyków stylu vintage.