Kupując dom na rynku wtórnym - zwróć uwagę na okna
Data publikacji: 2020-12-27
Zakup domu czy mieszkania to nie tylko inwestycja, ale często również nowy etap życia. Ponieważ zakup nieruchomości to spory wydatek, decyzję warto podjąć z rozsądkiem i rozwagą, unikając zbędnego pośpiechu.
Rozwaga istotna jest przede wszystkim przy nabywaniu nieruchomości pochodzącej z rynku wtórnego. Tu poza samym kosztem wynikającym z jej zakupu należy liczyć się również z kosztami ewentualnych napraw lub remontu.
Czy zakup domu z rynku wtórnego to duże ryzyko?
Zakup nieruchomości zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, obarczony jest pewnym ryzykiem. Choć w obu przypadkach jest ono nieco inne.
Zakup na rynku wtórnym w większym stopniu wiąże się z ryzykiem przeszacowania wartości nieruchomości. Niekiedy usterki, często na pierwszy rzut oka niewidoczne, mogą generować dodatkowe koszty. Nie oznacza to jednak, iż nieruchomości tego typu są mniej atrakcyjne. Podczas zakupu należy jednak zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny.
Warto mieć świadomość tego, że nabywca nieruchomości z wadami ukrytymi, niezależnie od tego czy dotyczą stolarki okiennej, poszycia dachowego czy jakiegokolwiek innego elementu, który poprzez fakt, że jest niesprawny stanowi zagrożenie dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowania nieruchomości, może domagać się od poprzedniego właściciela zadośćuczynienia.
Zazwyczaj skutkuje ono obniżeniem kosztu zakupu nieruchomości bądź zerwaniem umowy. Jego pozyskanie jednak nie zawsze jest łatwe, dlatego nie należy rezygnować z przeprowadzenia skrupulatnej oceny stanu technicznego domu. Warto także pamiętać, iż wady fizyczne należy potwierdzić stosownymi ekspertyzami oraz wykazać, że w momencie podpisywania umowy, kupujący nie miał pojęcia o ich istnieniu.
Efektywne poszukiwanie domu na rynku wtórnym
Skuteczne wyszukiwanie najbardziej interesujących ofert pozwoli na skrócenie czasu poszukiwań i ograniczenie wizyt jedynie to tych nieruchomości, których zakup w danym przypadku będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Możliwości poszukiwania jest wiele, warto jednak je nieco zawęzić, określając przede wszystkim kryteria dotyczące:
- ceny nieruchomości,
- powierzchni i ilości pokoi, które będą odpowiadały potrzebom nowych mieszkańców,
- powierzchni działki,
- sąsiedztwa.
Określenie powyższych kryteriów znacznie zmniejszy ilość ogłoszeń, przez co zdecydowanie łatwiejsze będzie odnalezienie tego najciekawszego i spełniającego wszystkie założenia.
Stan techniczny nieruchomości
Poza ceną i kwestiami prawnymi, kupując nieruchomość na rynku wtórnym, należy bardzo starannie ocenić stan techniczny wszystkich elementów nieruchomości.
Dla większości inwestorów bywa to kłopotliwe. Dlatego warto rozważyć pomoc specjalisty, który pomoże określić stan rzeczywisty domu czy mieszkania.
W ocenie stanu technicznego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:
- zgodność stanu faktycznego z projektem budowlanym (jeżeli zaistniały jakiekolwiek zmiany należy mieć na względzie to, że mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonalność nieruchomości)
- kontrolę stanu technicznego dachu, orynnowania, tynków zewnętrznych oraz ścian
- ocenia stanu kominów - wiele osób niestety zapomina o tym, że niesprawne nie tylko powodują zagrożenie dla bezpieczeństwa, ale również jest to najczęstsze miejsce występowania nieszczelności w dachu
- kontrola stanu fundamentów - nie powinny nosić śladów pęknięć czy innych uszkodzeń powstałych w wyniku działania wód gruntowych
- sprawdzenie stanu konstrukcji nośnych budynku - wszelkie pęknięcia wiążą się z koniecznością przeprowadzenia remontu
- kontrola stanu izolacji przeciwwilgociowej (idealnym miejscem do sprawdzenia tego czynnika będzie piwnica).
Stolarka okienna - jeden z najczęstszych mankamentów nieruchomości z rynku wtórnego
Zobacz artykuł: Okna do kamienicy - jakie wybrać?
Okna i drzwi to elementy w domu czy mieszkaniu, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Mają one ogromny wpływ na izolację cieplną oraz akustyczną budynku, zatem przed dokonaniem zakupu nie należy pominąć także sprawdzenia ich stanu technicznego.
Wszelkiego rodzaju pęknięcia lub wypaczenia będą powodować nieszczelności oraz problemy użytkowe. W sytuacji kiedy skrzydło okna niewłaściwie przylega do ramy, nie koniecznie musi oznaczać to jego uszkodzenie. Bardzo często przeprowadzenie poprawnej regulacji i konserwacji pozwala rozwiązać problem.
Wymiana wszystkich okien to duży wydatek, dlatego należy sprawdzić:
- wiek okien - datę zakupu i montażu (jeśli są stosunkowo nowe mogą podlegać jeszcze gwarancji producenta),
- szczelność,
- rodzaj zastosowanych okuć,
- prawidłowe działanie,
- zastosowane technologie,
- jak często okna były serwisowane i konserwowanie - to ważna wiadomość, jaką warto uzyskać od poprzednich właścicieli nieruchomości.
W wielu przypadkach zakup nieruchomości z rynku wtórnego będzie pod wieloma względami rozwiązaniem korzystnym, jednak pod warunkiem, że decyzja zostaje podjęta w pełni świadomie i ze znajomością faktycznego stanu technicznego.