Zbita szyba - co robić? Wymieniać szybę czy okno?
Data publikacji: 2021-02-12
Zanim szyba zostanie wymieniona na nową, ze względu na wysokie ryzyko włamania, dom nie powinien pozostawać pusty. Tylko dzięki podjęciu przemyślanych działań można najszybciej jak to będzie możliwe pozbyć się zaistniałego problemu.
Zabezpieczenie zbitej szyby
Dla zwiększenia bezpieczeństwa, aż do momentu przybycia serwisanta, należy okno bardzo dokładnie zabezpieczyć oraz sprzątnąć pozostałości szkła z należytą dokładnością i ostrożnością.
Miejsce powinno być odcięte od dostępu dla dzieci czy zwierząt domowych, które mogłyby się nie tylko poważnie zranić, ale również roznieść niewielkie elementy szkła. Odseparowanie miejsca powstania szkody jest szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń o charakterze komercyjnym.
Sprzątanie
W czasie prac związanych z usuwaniem szkła należy zadbać o odpowiedni ubiór - obuwie, długie spodnie i solidne rękawice. Prace najlepiej rozpocząć od największych kawałków, umieszczając je kolejno w torbie papierowej (umieszczenie szkła bezpośrednio w woru foliowym może doprowadzić do jego rozdarcia).
Najrozsądniejszym posunięciem będzie zebranie najmniejszych drobin przy pomocy miotły i szufelki, nie zaszkodzi również bardzo dokładne odkurzenie całego otoczenia, szczególnie jeśli w pobliżu rozbitego okna znajdują się dywany czy wykładziny.
Zabezpieczenie uszkodzonego okna
Kiedy szkło zostanie usunięte, należy przejść do kolejnej ważnej czynności, czyli przykrycia ewentualnych pozostałości w ramie okiennej - do tego celu wykorzystać można ręcznik, koc bądź jakikolwiek inny materiał. Wybity otwór okna można zabezpieczyć poprzez zaklejenie go taśmą i grubą folią.
Jeżeli zniszczenie miało miejsce w okresie występowania niskich temperatur, warto zastosować dodatkową izolację, w postaci kawałka kartonu lub grubej tektury.
Rozpoznanie przyczyny
Zabezpieczenie okna jest bardzo ważne, podobnie jak ustalenie przyczyny zaistniałego zdarzenia.
Jeżeli zniszczenia nastąpiły w wyniku działania osób trzecich (np. w czasie zabaw dzieci) lub w czasie nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, wówczas nie ma obaw, że wystąpią dodatkowe szkody, a co za tym idzie, samo zabezpieczenie wybitego okna i miejsca wokół niego powinno być wystarczające do momentu przybycia pracownika serwisu.
Jeżeli strata szyby w oknie nastąpiła w wyniku gwałtownych zjawisk atmosferycznych (np. burzy, silnego wiatru itd.), wówczas warto dodatkowo zabezpieczyć okno aby uniknąć dodatkowych strat np. na skutek zalania.
Oczywiście w przypadku stwierdzenia włamania, należy możliwie najszybciej wezwać policję, a do czasu przyjazdu funkcjonariuszy, jeżeli to możliwe nie sprzątać aby nie zatrzeć ewentualnych śladów.
Wybór nowego okna czy wymiana zbitej szyby?
Kiedy pozostałości po zniszczonej szybkie zostaną usunięte, a okno odpowiednio zabezpieczone nie pozostaje nic innego, jak podjąć stosowne kroki do pozyskania nowego okna. Tu możliwości jest kilka - można skonsultować się z producentem okna, najbliższym serwisem lub po prostu samodzielnie udać się do salonu okien. Im szybciej wymiana zostanie wykonana, tym lepiej dla bezpieczeństwa i komfortu domowników.
Zobacz artykuł: Największe korzyści płynące z wymiany okien
Nie w każdym przypadku w wyniku zbitej szyby zachodzi konieczność wymiany całego okna na nowe. Jeżeli pakiet szybowy zostanie odpowiednio dobrany do okna, a sam proces wymiany przeprowadzony przez autoryzowany serwis, wszystkie parametry okna powinny zostać zachowane.
Jeżeli uszkodzone zostało okno nieco starsze, którego serwis i naprawa mogą być problematyczne, warto zastanowić się nad możliwością zakupu nowego okna. Kupując nowe okno należy mieć na względzie nie tylko jego rodzaj, ale przede wszystkim jakość. Warto sięgać po produkty premium, gwarantujące komfortową użyteczność przez wiele lat, które posiadają dodatkowe wzmocnienia, chroniące przed zbiciem.
Wybita szyba to też dobry moment na ocenę stanu technicznego całego okna. Być może to zdarzenie, choć niezbyt przyjemne niezależnie od okoliczności zajścia, to dobry moment by uświadomić sobie, że przyszedł właściwy czas na wymianę stolarki okiennej.
Wymiana okien zimą
Warto pamiętać, że stolarkę okienną można wymieniać również zimą (pod warunkiem, że temperatura nie spada poniżej -10°C), więc jeśli do zdarzenia doszło w tym okresie, nie ma konieczności ponoszenia zbędnych wydatków - najpierw na wymianę szyby, a później w okresie wyższych temperatur na wymianę całego okna.
Zobacz artykuł: Ciepły montaż - czy warto się na niego zdecydować?
Zarówno wymiana szyby jak i całego okna to zadania dość skomplikowane, wymagające wiedzy i doświadczenia, dlatego też w tym zakresie nie warto stawiać na samodzielność, a sięgnąć po pomoc specjalisty.