Planujesz budowę domu? Wybierz najlepszy projekt!
Data publikacji: 2021-02-28
Z danych statystycznych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że co roku wydaje się ponad kilkadziesiąt tysięcy pozwoleń na budowę domu, a kilkaset tysięcy mieszkań oddaje się do użytku. Stąd wielu prywatnych inwestorów podejmie niedługo decyzję o budowie domu lub zakupie nowego mieszkania. Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę, by nie tylko w 2021 roku być zadowolonym ze swojego zakupu.
Nowy rok to nowe inwestycje. Zmiany społeczno-gospodarcze, które miały swoje miejsce w roku 2020, odbiją się także na decyzjach deweloperów oraz inwestorów. Rok 2021 to czas budowania na miarę nowych potrzeb, które powstały między innymi w wyniku pandemii, wymuszającej na nas izolację i dystans społeczny. Domy i mieszkania mają być przede wszystkim funkcjonalne, ciepłe, bezpieczne i jasne.
Inwestycje na miarę 2021 roku
Projekty domów i mieszkań spełniających nowe potrzeby inwestorów muszą zapewnić przyszłym mieszkańcom wielopoziomowy komfort. Przestronność i wygoda mieszkania stały się nowym, głównym wyznacznikiem w decyzjach o zakupie nieruchomości. Do tej pory szczególną uwagę w wyborze projektu domu zwracaliśmy na jego funkcjonalność oraz kwestie ekonomiczne. Jednak - jak pokazała pandemia koronawirusa - wnętrze, w którym spędzamy swój wolny czas i regenerujemy nasz organizm, powinno także sprzyjać naszemu zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu.
- Trend na wybieranie projektów z dużymi przeszkleniami rósł w siłę od kilku lat, jednak to rok 2020 pokazał, dlaczego potrzebujemy dużej ilości dostępu do światła naturalnego. Zaczęliśmy spędzać w domach coraz więcej czasu, a zmiany związane z przeniesieniem pracy z biur do czterech kątów sprawiły, że zaczęliśmy odczuwać dyskomfort, który wcześniej był nam nieznany. Potrzebujemy kontaktu z naturą i maksymalnego doświetlenia, dlatego decydując się na zakup domu lub mieszkania, będziemy częściej kierować się wielkością przeszkleń – podpowiada Rafał Buczek z firmy AWILUX. - Rynek stolarki otworowej oferuje inwestorom szereg nowoczesnych rozwiązań, które spełniają wyśrubowane wymagania techniczne i designerskie, a także gwarantują pełne doświetlenie, które dobrze wpływa na samopoczucie i zdrowie. W poszukiwaniu idealnego projektu domu lub mieszkania warto więc zwracać uwagę na rozwiązania okienne, które zagwarantują nam pełny komfort.
Zgodnie z prawem
- Niezależnie od naszych potrzeb, duży nacisk podczas budowy lub zakupu istniejącej już inwestycji powinniśmy także kłaść na wykorzystane w procesie prac budowlanych materiały. Ma to związek z nowym prawem budowlanym i warunkami technicznymi, które weszły w życie 1 stycznia. Oznacza to, że wybierając gotowy projekt, będziemy musieli zwrócić uwagę nie tylko na kwestie estetyki i funkcjonalności, ale także na zastosowane rozwiązania – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, produkującej stolarkę okienną i drzwiową.
Nowe prawo jest odpowiedzią na dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, kiedy ustalono szczegóły dotyczące charakterystyki energetycznej nowych budynków powstałych na terenie państw członkowskich. Ustawa określa wymagania dla nowych budynków m.in. w zakresie współczynnika przenikania ciepła - U (W/m2K), a tym samym tworzy pewne utrudnienia dla osób chcących rozpocząć budowę domu, a także zakup nowego mieszkania powstałego w 2021 roku. Na inwestorach będzie spoczywał obowiązek sprawdzenia zakupionych materiałów pod kątem ich energooszczędności.
Gotowy projekt czy twórczość własna?
Wiele mówi się o projektowaniu domów i wnętrz na miarę potrzeb i możliwości przyszłych mieszkańców. Czy oznacza to, że gotowe i uniwersalne projekty powinny odejść do lamusa? Jak mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX, takie rozwiązania to idealna baza startowa, którą warto dostosować do potrzeb inwestora.
- Gotowy projekt nie jest finalnym tworem. Posiada oczywiście pewne ograniczenia konstrukcyjne, których nie można zmienić, jednak zawsze warto ulepszyć go pod kątem swoich potrzeb. Gotowe projekty zakładają pewne odstępstwa, a elementem, który zawsze można dopasować do wymagań inwestora, jest stolarka otworowa. Modyfikacje te zakładają zmianę materiałów, z których te elementy będą wykonane i dostawców systemów, a także funkcjonalności okien, czyli np. sposobów otwierania. Dobrym przykładem są okna balkonowe, ponieważ w wielu projektach mamy do czynienia nie tylko z systemami przesuwnymi, ale także z oknami wieloskrzydłowymi. Inwestor zawsze powinien mieć możliwość zmiany koncepcji projektu i wyboru rozwiązania, które będzie spełniało wszystkie potrzeby mieszkańców. Świadomy wybór stolarki okiennej pozwoli nam na komfortowe, funkcjonalne i bezpieczne użytkowanie – dodaje ekspert AWILUX.
Mieszkanie lub dom od dewelopera
Deweloperzy i firmy wykonawcze ze względu na nowe prawo będą musieli zapewnić nowy standard pod kątem jakości realizacji i energooszczędności wykorzystanych materiałów. Jest to ogromna szansa dla nabywców, ponieważ będą oni otrzymywać teraz lepsze propozycje mieszkań czy domów. Jednak nowe przepisy dotyczą inwestycji oddanych do użytku w 2021 roku i nie mają wpływu na starsze obiektu.
Decydując się na zakup takiej inwestycji, należy być czujnym i przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną pod kątem zastosowanych rozwiązań i ich parametrów. Niskiej jakości stolarka okienna przyniesie w perspektywie czasu więcej strat niż korzyści. Warto także pamiętać o tym, że rozwiązania, które nie spełniają wymogów prawnych są podstawą do braku wydania pozwolenia na odbiór inwestycji, a tym samym są też podstawą do zerwania umowy z deweloperem.