Jak budować dom w obecnych realiach?
Data publikacji: 2023-06-12
Budowa domu może obecnie przyprawiać inwestorów o zawrót głowy. Z jednej strony rośnie inflacja, a sytuacja na rynku budowlanym i kredytowym jest niepewna. Z drugiej jednak słychać głosy, że to doskonały czas na rozpoczęcie budowy własnego lokum. Jak zatem budować dom w 2023 roku? Sprawdźmy, czym kieruje się Agnieszka Jerzyk, złota medalistka olimpijska i wielokrotna mistrzyni świata i Europy budując wymarzony dom właśnie w tym okresie.
Planowanie i budowa domu wymagają od inwestorów nie tylko starannego przygotowania i pewności dotyczącej źródeł finansowania inwestycji, ale przede wszystkim gruntownego zbadania i zrozumienia aktualnej sytuacji na rynku budowlanym. Wzrost cen materiałów, wysokie koszty ekip wykonawczych czy niepewność dotycząca ogólnej sytuacji gospodarczej może odstraszać inwestorów od rozpoczynania nowych inwestycji. Czy budowa domu w obecnym okresie to dobra decyzja?
TAK dla budowy domu
Nasz ambasadorka, Agnieszka Jerzyk, jest zdania, że budowa domu jednorodzinnego w 2023 roku wciąż może być opłacalna. Zdecydowała się na taką inwestycję w obecnym okresie ze względu na większe pole do negocjacji, szerszy dostęp do wykwalifikowanych ekip budowlanych oraz zmiany cen materiałów budowlanych, które, pomimo galopującej inflacji, są na ten moment korzystniejsze niż w przyszłości.
- Jest to mało prawdopodobne, by koszty materiałów i usług budowlanych zmalały. Jednak może być tak, że nie rozpoczynając budowy teraz, w dalszej perspektywie czasowej możemy tego żałować, gdy ceny jeszcze mocniej poszybują w górę. Co więcej, nie mieliśmy problemu ze znalezieniem bardzo dobrych fachowców, a - jak wiemy - często to znalezienie dobrej ekipy stanowi klucz do sukcesu. Zależy nam także na tym, by zdążyć nacieszyć się domem i pomieszkać w nim razem z córką, nim ta wyfrunie w świat – wyjaśnia Agnieszka Jerzyk.
Choć decyzja o wyborze lokum jest wysoce indywidualna, za budową domu w obecnym okresie przemawia więcej aspektów. Jest to nadal tańsza alternatywa w porównaniu do zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, zapewnia większą prywatność, przestrzeń, dostęp do zieleni i światła, możliwość indywidualnej aranżacji przestrzeni czy mniejszy hałas.
- Wybór pomiędzy domem, a mieszkaniem jest bardzo indywidualny, stąd powinniśmy kierować się własnymi potrzebami. Jednak jeżeli ktoś kocha naturę, ciszę i przestrzeń – tak jak ja – to zdecydowanie wybierze dom – dodaje.
Jak budować dom w 2023 roku?
Budowa domu w 2023 roku różni się od tej, rozpoczętej rok czy dwa lata temu. Te różnice są na pewno odczuwalne w naszych portfelach. Ze względu na inflację, koszt takiej inwestycji jest większy, niż lata wcześniej. Z tego względu, wielu inwestorów początkowo rezygnuje z dodatkowych udogodnień, tym samym zmniejszając bieżące koszty budowy. Jednak mimo to, na niektóre rozwiązania możemy się zdecydować w późniejszych latach. Jeżeli zatem zależy nam na szybkim zamieszkaniu w nowym domu, skoncentrujmy się na elementach, które są niezbędne.
Obecnie jednym z najważniejszych aspektów jest energooszczędność. Przy stałym wzroście cen energii, warto zwrócić uwagę na to, by dobrze ocieplić swoją inwestycję, a także wybrać bardzo dobre okna i ekonomiczny sposób ogrzewania.
- Będziemy skłaniać się ku ociepleniu w technologii PIR, a nie z wykorzystaniem tradycyjnego styropianu. W przypadku stolarki okiennej, zdecydowaliśmy się na okna AWILUX. Natomiast jeżeli chodzi o sposób ogrzewania, jest to jeszcze kwestia otwarta – wyjaśnia Agnieszka.
Więcej światła i powietrza
Sportsmenka wskazuje także, że nowoczesne technologie są nierzadko bardziej ekologiczne. Stąd w swoim wymarzonym domu stawia na obszerne przeszklenia, które dają dużo naturalnego światła oraz pozwalają być bliżej natury.
Nowoczesne okna dają ogromny potencjał do wykorzystania światła słonecznego w życiu codziennym. Dzięki temu mamy możliwość stworzenia komfortowych wnętrz, które zapewnią nam odpowiednie warunki do pracy i odpoczynku. W projekcie domu warto zatem uwzględnić jak największą liczbę przeszkleń, które pomogą nam w doświetleniu przestrzeni i zmniejszą konieczność przebywania w sztucznym świetle lamp.
Poza światłem, do domów powinniśmy także wpuszczać jak największą ilość świeżego powietrza. Powietrze bowiem, zupełnie jak światło, ma wpływ na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniego klimatu w czterech ścianach domu. Jeżeli pracujemy w trybie hybrydowym lub w ramach home office, to - choć wydaje się to oczywiste - pamiętajmy o tym, że spędzając więcej czasu w domu, ograniczamy wiele codziennych aktywności, w tym przemieszczanie się do i z pracy, a także przebywanie na świeżym powietrzu.
Budować czy czekać?
Budowanie domu w obecnych realiach to mimo wszystko bardzo dobra inwestycja na przyszłość. Jednak pamiętajmy o tym, że sam dom powinien nie tylko nowocześnie wyglądać, lecz także służyć mieszkańcom oraz środowisku. Z tego względu wyposażmy go w szereg energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań, które zwiększą nasz codzienny komfort oraz pozwolą na znaczne oszczędności. Nowoczesny dom to również solidne i trwałe materiały, w tym przeszklenia, które zajmują znaczną powierzchnię ścian budynków. Wybór stolarki klasy premium – takich jak nasze rozwiązania – daje gwarancję wysokich walorów wizualnych i pozwala na zmniejszenie rosnących rachunków.