Okna ze szprosami czy bez? Co wybrać?
Data publikacji: 2020-10-19
Szprosy w oknach znane są od średniowiecza – wtedy dzieliły okno na mniejsze kwatery, były też stosowane w oknach witrażowych. Dzisiaj pełnią funkcję głównie dekoracyjną, nadają elegancki styl i nadają bryle budynku nieco bardziej klasyczny wygląd, który jednak musi idealnie współgrać z projektem domu. Zanim więc zdecydujemy się na okna ze szprosami, warto poznać kilka zasad, dzięki którym będą one doskonałą ozdobą naszego domu.
Czym są szprosy?
Szpros to popularna nazwa dla szczebliny, czyli listwy, która dzieli okno na mniejsze pola. Dzisiaj szprosy często mają charakter dekoracyjny, ponieważ coraz rzadziej stosuje się szczebliny konstrukcyjne służące do wstawienia mniejszych szyb tworzących razem połać okna. Najczęściej szprosy umieszczane są pomiędzy taflami szkła lub nakleja je się po prostu na powierzchnię okna.
Rozważając montaż okna ze szprosami, w pierwszej kolejności oczywiście należy wziąć pod uwagę projekt i charakter budynku. Nie w każdym budynku szprosy się sprawdzą, nie do każdego też pasują. Jednak w przypadku wielu projektów domów jednorodzinnych (lub tez innych budynków), szprosy są wręcz pożądane – dotyczy to w szczególności projektów domów na wzór dworków, kiedy to duże okna wizualnie dzieli się na mniejsze części, aby nadać budynkowi niepowtarzalny charakter. Szprosy wykorzystywane są również przy modernizacji zabytkowych obiektów, aby zachować stary styl okien. Ostatnimi czasy, szprosy powracają do łask za sprawą rosnącej popularności budownictwa loftowego czyli pomieszczeń mieszkalnych w budynkach poprodukcyjnych poddanych całkowitej renowacji , charakteryzujących oknami o dużych powierzchniach, właśnie z zastosowaniem szprosów.
Aspekty wizualne
Z zasady, szprosy wizualnie sprawdzają się przy większych oknach – optycznie je zmniejszają, a przy tym sprawiają, że okna wydają się lżejsze. Warto jednak w tym momencie dodać, iż nieodpowiednie szprosy, na przykład za szerokie, mogą spowodować efekt ciężkich krat. Decydując się na okna ze szprosami należy stosować je w sposób konsekwentny, w ramach całej fasady budynku. Ponadto jeśli jedno okno dzielone jest przykładowo na cztery elementy, przy wykorzystaniu szprosów o określonej kolorystyce i szerokości, wówczas taki sam podział jak i charakter powinien być zastosowany również w pozostałych oknach danego budynku.
Szprosy występują w szerokiej gamie kolorystycznej (odcienie odpowiadają barwie okien z palety RAL), są różnych szerokości, można je też dowolnie kształtować w łuki czy łączyć pod różnymi kątami. Źle dobrane lub wybierane na własną rękę bez konsultacji z architektem mogą całkowicie zniszczyć nawet najlepiej przygotowany projekt.
Aspekty praktyczne
W przypadku szprosów zewnętrznych podział okna na mniejsze pola sprzyja szybszemu brudzeniu się szyb (brud i kurz zbiera się przy listwach) i co może stwarzać pewne problemy podczas mycia. Jednak przy zastosowaniu szprosów wewnątrzszybowych oczywiście tego problemu już nie ma. Ponadto szprosy wewnątrzszybowe same w sobie nie wymagają czyszczenia i konserwacji.
Podsumowując, szprosy mogą być znakomitym elementem dekoracyjnym, zwłaszcza w przypadku projektów klasycznych lub stylizowanych. Pomimo podzielonych opinii, prawdą jest, iż odpowiednio dobrane szprosy, pod konkretny projekt i fasadę budynku mogą nadać niepowtarzalny urok i podkreślić jego piękno.