Rola okien w nowoczesnym budownictwie
Data publikacji: 2020-10-19
Nowoczesne domy różnią się od tych budowanych jeszcze kilkanaście lat temu. Są mniejsze, często w formie bryły i o dużych oknach w różnorodnych kształtach. Czy jest w nich miejsce na małe okna? Odpowiadamy na to pytanie, a także przedstawiamy, jaką rolę okna pełnią we współczesnym budownictwie.
Nadrzędną funkcją okien jest doświetlenie pomieszczenia, ale nie powinniśmy zapomnieć również o tym, że poprawiają atrakcyjność projektu, a także wpływają na komfort mieszkańców. Odpowiednio dobrane ograniczają wydatki na ogrzewanie domu. Współczesne domy to domy energooszczędne, a na tę energooszczędność wpływa sam projekt budynku oraz to, jakie okna nowoczesne wybierzemy.
Czym charakteryzują się nowoczesne projekty domów?
Projekty domów nowoczesnych są wyrazem panujących trendów oraz ciekawych form architektonicznych. Nowatorskie podejście oraz nastawienie na oryginalność nie powinny jednak wpływać na komfort użytkowania – domy nowoczesne to takie, które zachwycają formą, a jednocześnie są wygodne i przyjazne do mieszkania.
Cechami wyróżniającymi projekt nowoczesnego domu są między innymi
- kompaktowa bryła domu na planie prostokąta (małe rozmiary przy zachowaniu ergonomii domu)
- przewaga domów piętrowych z poddaszem użytkowym (mniejsze straty ciepła przez dach) dach dwuspadowy, płaski, pulpitowy (nowoczesna estetyka i obniżenie strat ciepła przez dach)
- duże przeszklenia (mają nadać projektowi lekkości i zapewnić doskonałe doświetlenie)
- ekonomiczne rozwiązania w zakresie technologii budowy oraz instalacji
- ciekawe detale architektoniczne
Architekci są zgodni co do tego, że projekty w stylu tradycyjnym również można unowocześnić, niekoniecznie też muszą być to domy z płaskim dachem i o nieregularnej bryle. O nowoczesności projektu świadczą przede wszystkim materiały wykończeniowe oraz elementy ozdobne jak drewno, szkło i kamień. Ponadto duże przeszklenia, które mogą zajmować nawet całą ścianę, są zestawione z wąskimi narożnymi oknami stosowanymi na elewacjach frontowych. Dodajmy, że dzięki doskonałej izolacyjności cieplnej współczesnych okien (np. na poziomie Ud 0,65 W/m2K) możliwe jest zaprojektowanie i wykonanie domu pasywnego z wielkogabarytowymi fasadami okiennymi.
Rola okien w projektach nowoczesnych
Jak już wspomnieliśmy, charakterystycznym elementem nowoczesnego budownictwa są panoramiczne przeszklenia. Ich zadaniem jest optyczne poszerzenie pomieszczenia, a przede wszystkim otworzenie go na otoczenie. Sprawiają, że znikają granice, ma się poczucie przestrzenności, a samo wnętrze staje się bardziej luksusowe. Coraz częściej więc w projektach nowoczesnych domów stosuje się drzwi i okna przesuwne, które wypełniają ściany od podłogi aż po sufit.
Niestety taka stolarka podwyższa koszt inwestycji, przez co wielu inwestorów i osób prywatnych po prostu z niej rezygnuje. Wysokie koszty można jednak zrekompensować poprzez zastosowanie prostych, dwuspadowych dachów z pokryciem z blachy lub bladchodachówki. Pamiętać należy również, że powierzchnia okna odgrywa fundamentalną rolę przy energooszczędności – większe okna to większe straty ciepła. Przyjmuje się, że standardowo przeszklenie nie powinno przekraczać 1/8 powierzchni podłogi w pokoju mieszkalnym, a w domach energooszczędnych współczynnik przenikania ciepła U dla okna nie powinien być większy niż 0,8 W/m2K – taki współczynnik mają okna z szybą z trzech tafli oraz z ramami wykonanymi z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi.
Nowoczesne okna muszą również zapewniać maksymalne bezpieczeństwo, dlatego dobrze, jeśli będą wyposażone w szybę antywłamaniową klasy P3A, przynajmniej okna na parterze i okna balkonowe. Rozwiązaniem jest również wyposażenie okna w szybę z fabrycznie wmontowaną pętlą alarmową, dzięki czemu podczas próby wycięcia otworu w szkle pętla zasygnalizuje próbę włamania. Nie bez znaczenia są również okucia antywyważeniowe, klamka z przyciskiem utrudniającym otwarcie okna od zewnątrz oraz czujniki magnetyczne na oknach, które przekazują informację o próbie jego otwarcia.
Małe okna w domu nowoczesnym
Nowoczesne budownictwo nie wyklucza zastosowania małych okien. Te najczęściej montowane są w łazience lub w pomieszczeniach gospodarczych, nie wspominając, że coraz częściej w projektach pojawiają się małe okna narożne. Zasada jest taka, że więcej okien to większe straty ciepła, mimo tego w niektórych pomieszczeniach okno może być wręcz pożądane. Dzisiejsze okna mają znacznie lepsze parametry cieplne i wykonane są z materiałów i technologii, które umożliwiają przeszklenie nawet bardzo dużej powierzchni, dzięki czemu zastosowanie małych okien również nie wpłynie znacząco na komfort cieplny. Więcej o tym, jak ograniczyć straty ciepła, napisaliśmy w artykule: Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?
Nowoczesny styl okien
Moda na duże okna idzie w parze z modą na ich niecodzienne kształty. Ich różnorodność podyktowana jest nie tylko obowiązującymi trendami, ale także ilością dostępnego miejsca, przez co na przykład nie można zamontować okna standardowego. Dzisiaj okna możemy dopasować do stylu architektonicznego i wykonać je na zamówienie. Nietypowe okna, jak okrągłe, półkoliste, łukowate, trójkątne czy inne, mogą być niewygodne w użytkowaniu – ciężko się otwierać lub nie otwierać się wcale, nie wspominając o problemach z ich czyszczeniem i konserwacją. Najważniejsze jednak jest, aby upewnić się co do parametrów szyby i całego okna, aby obniżyć straty ciepła spowodowane nieszczelnością.
Innym trendem w nowoczesnej stolarce okiennej są okna dwukolorowe. Możemy mieć ramę w dwóch kolorach, co pozwoli nam zaaranżować wnętrze z mocnym akcentem kolorystycznym, gdy na zewnątrz okno będzie pasowało do koloru elewacji.
W nowoczesnym budownictwie wykorzystuje się wiele szkła, oprócz tego pojawia się często metal i drewno. Dzięki dużym przeszkleniom możemy wykorzystać maksymalnie naturalne światło oraz ciepło, co minimalizuje koszty użytkowania domu. Takie domy są wygodne, funkcjonalne i niedrogie w eksploatacji, a duże przeszklenia znacząco wpływają na nasze poczucie luksusu.