Kilka słów na temat klamek okiennych
Data publikacji: 2020-10-19
Obecna oferta klamek do drzwi i okien jest bardzo szeroka. Wybierać możemy nie tylko w kolorystykę, ale również mechanizm czy materiał wykonania. Eksperci twierdzą, że niemal 80 procent klamek drzwiowych ma swoje odpowiedniki w klamkach okiennych. Przy wyborze jednak nie powinniśmy kierować się wyłącznie estetyką. Warto wiedzieć, jaką rolę mają klamki w oknach i jakie są ich rodzaje.
Nadrzędną funkcją klamki rzecz jasna jest umożliwienie otwarcia i zamknięcia okna. Jej wygląd również ma znaczenie, ponieważ wpływa na ogólne wrażenie wizualne stolarki okiennej, powinny one zatem pasować nie tylko do okna ale i do aranżacji wnętrza. Klamka jednak to nie tylko uchwyt, ale mechanizm zabezpieczający przed niepożądanym otwarciem okna oraz przed włamaniem z zewnątrz. Może być wykonana z różnego rodzaju materiałów, występować w różnych kształtach i kolorach, a przy tym mieć zastosowane specjalne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo.
Rola klamek okiennych
Rola klamki w oknie wydaje się na pozór banalna – z jej pomocą obsługujemy okno. Jednak liczba klamek, ich wzorów, materiałów, a także mechanizmów pokazuje, że nie jest to tylko praktyczny element stolarki okiennej. Mamy więc klamki tradycyjne, designerskie i stylizowane, które oprócz ciekawego wyglądu mają zapewnić nam bezpieczeństwo. Klamki antywłamaniowe uchronią nas przed próbą włamania, a na kluczyk – przed otwieraniem okna przez dzieci. Klamki powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów. Najczęściej stosuje się klamki aluminiowe, które można montować również do okien PCV. Takie klamki mają dodatkowe mechanizmy ułatwiające zarówno otwieranie, jak i zamykanie okna bez konieczności użycia siły, a także mechanizmy blokujące. W zależności od wybranego rodzaju klamka może spełniać więc kilka funkcji: zabezpiecza okno przed otwieraniem przez dzieci, blokuje okucie (funkcja antywłamaniowa), umożliwia również uchylanie okna, a nawet wietrzenie pomieszczenia tylko przez tak zwany tryb mini, czyli przez utworzoną kilkumilimetrową szczelinę (w przypadku okuć okiennych to umożliwiających).
Klamki okienne, a bezpieczeństwo
Obsługa okien nie stanowi obecnie żadnego problemu, nawet dla dziecka. W przypadku pokoju dziecinnego, żłobka czy przedszkola warto więc rozważyć zabezpieczenia na klamkę, które udaremnią próbę otwarcia przez osoby niepowołane i uchronią pociechy przed niebezpieczeństwem. Możemy zdecydować się na klamki z kluczykiem, możemy również wybrać dodatkowe akcesoria w postaci specjalnej blokady na klamkę lub osobno montowanego zamka okiennego na klucz.
Blokada na klamkę montowana jest pod cokołem klamki i przypomina blokadę do szafek. Aby otworzyć okno, należy jednocześnie wcisnąć wypusty u góry i na dole, zatem do otwarcia okna konieczne jest użycie obu rąk.
Zamek okienny zabezpiecza skrzydło przed otwarciem, zachowując jednocześnie możliwość uchyłu, możemy go też zastosować przy każdego rodzaju okucia okna. Rodzaje klamek Klamki muszą być estetyczne, praktyczne oraz wysokiej jakości. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów klamek, które różnią pod względem funkcjonalności: od standardowych po te z zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Klamki standardowe to klasyczne klamki, które mogą występować w różnych wariantach kolorystycznych i materiałowych, niektórzy producenci oferują również pomalowanie ich na zamówienie lub dodanie nadruku czy graweru.
Klamki okienne z kluczykiem przydadzą się szczególnie w pokoju dziecięcym. Dopiero po przekręceniu klucza będzie można otworzyć okno, a bez niego będziemy mogli je jedynie uchylić. Warto zainwestować w taką klamkę, jeśli mamy ciekawskie dziecko i boimy się o jego bezpieczeństwo. Pamiętajmy przy tym, aby kluczyk po zamknięciu okna zawsze chować, nie powinien być zostawiony w zamku.
Klamki z zabezpieczeniem mają specjalny mechanizm blokujący, który przeciwdziała próbom sforsowania okna od zewnątrz, a przy tym nie są widoczne żadne dodatkowe elementy, nie mają też kluczyka czy przycisku. Gdy nieproszony gość próbuje popchnąć okucie poprzez np. włożenie śrubokrętu od zewnątrz, mechanizm blokuje przesunięcie okucia i uniemożliwia włamanie. Przy zamykaniu okna słyszymy charakterystyczny klik – jest to dowód na zaskoczenie mechanizmu i możemy być pewni, że system działa prawidłowo.
Klamki okienne z przyciskiem również zabezpieczają przed włamaniem (np. poprzez nawiercenie profilu lub też dostanie się do trzpienia klamki) z pomocą mechanizmu blokującego, z tym że przycisk jest niezbędny, aby otworzyć okno – zwalnia mechanizm blokowania klamki.
Klamki z systemem Tilt First, które są jeszcze bardziej bezpieczne w przypadku posiadania dzieci. Przekręcenie klamki pod kątem 90 stopni pozwala tylko uchylić okno, otworzyć je można jedynie za pomocą klucza. Dzięki temu rodzic zyskuje pewność, że dziecko nie otworzy okna, ale również będzie mógł wygodnie wietrzyć pokój bez konieczności sięgania po klucz. Zaletą rozwiązania jest również możliwość usunięcia zabezpieczenia z obwodu okucia, kiedy dziecko będzie na tyle duże, że nie będziemy się martwić o jego bezpieczeństwo lub kiedy przeznaczenie pokoju się zmieni.
Odpowiednio dobrane klamki będą ozdobą każdego okna oraz uzupełnią wnętrze. Przy ich wyborze warto jednak kierować się również swoim bezpieczeństwem i wybrać tylko takie, które mają mechanizmy zabezpieczające. Dzięki temu nasz komfort mieszkania zdecydowanie wrośnie, a i będziemy pewni, że zamknęliśmy drogę wstępu do mieszkania potencjalnym włamywaczom. Klamki antywłamaniowe polecamy w szczególności do wszystkich okien usytuowanych na parterze.