Okna fix, czyli wady i zalety okien nieotwieranych
Data publikacji: 2020-10-19
Przyjmuje się, że tak zwane fixy mogą być nawet o 40 procent tańsze od okien standardowych. Zaletą okien nieotwieranych nie jest tylko cena. Są one również najszczelniejszym rodzajem okien, ponieważ szyba wklejona jest bezpośrednio w ramę. Wykorzystując okna typu fix możemy uzyskać ogromne i praktyczne przeszklenia.
Zalety okien fix
Po pierwsze cena
Najczęściej wymienianą zaletą okien fix jest właśnie cena. Ceny okien fix są zazwyczaj od 10 do nawet 40 procent niższe od standardowych okien tej samej wielkości. W przypadku projektów niektórych budynków, gdzie planowana jest większa liczba okien, różnica ta może mieć znaczący wpływ na finalny budżet inwestycji.
Tego typu rozwiązanie pozwala niskim kosztem uzyskać duże powierzchnie przeszkleń.
Polecamy również artykuł: Duże okna - jak zaplanować?
Okno fix sprawdzi się szczególnie w miejscach, gdzie nie zależy nam na wietrzeniu. Najczęściej montowane są one celem doświetlenia pomieszczeń rzadziej użytkowanych lub w połączeniu ze standardowymi oknami, we wszystkich pomieszczeniach (np. jako okna narożne).
Konstrukcja okien stałych
Okucia
Okna fix nie są wyposażone w okucia, które odpowiadają za otwieranie skrzydeł, nie mają klamek oraz składają się zazwyczaj z mniejszej liczby profili. Okna typu fix to również możliwość zastosowania cieńszej ramy (od okien standardowych), zapewniającej więcej światła przy tych samych wymiarach zewnętrznych.
Rozmiary
Podobnie jak okna otwierane, oprócz wymiarów standardowych wykonuje się je również na konkretny wymiar. Najbardziej popularnym typem okien fix są okna szklone bezpośrednio w ramie (np. witryny sklepowe).
Warto pamiętać, iż okna tego typu powinny być montowane w pomieszczeniach z prawidłową wentylacją (mogą być montowane praktycznie w każdym pomieszczeniu, w którym działa wentylacja mechaniczna). Jeśli jednak w domu występuje tylko wentylacja grawitacyjna, zgodnie z obowiązującymi przepisami, okna stałe mogą stanowić jedynie połowę zastosowanych przeszkleń, których powierzchnia musi być nie mniejsza niż 1/8 podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych.
Połączenie okna tarasowego z oknem fix
Ogromną zaletą okien typu fix jest możliwość połączenia ich z oknem otwieranym. Połączenie to, pozwala uzyskać ogromne powierzchnie przeszkleń i po części ominąć ograniczenia materiałowe (PVC).
Dla przykładu zastosowanie połączenia okna fix PVC oraz drzwi tarasowych (również wykonanych z PVC), pozwala osiągnąć efekt zbliżony do aluminiowego okna przesuwnego (lub harmonijkowego), przy zachowaniu znacznie niższych kosztów. W przypadku budownictwa mieszkaniowego, okna fix najlepiej stosować w dolnych kondygnacjach, ze względu na możliwość mycia okien z zewnątrz.
Połączenie okien fix i standardowych, sprawia że do wnętrza dociera więcej światła oraz poprawia walory estetyczne pomieszczenia, otwierając je na otaczający dom ogród.
Polecamy również artykuł: Dobre okna PVC - czyli jakie?
Okna dachowe fix
Innym sposobem na połączenie okna stałego z otwieranymi są poddasza oraz pomieszczenia usytuowana w górnej części bryły budynku. Tzw. okna kolankowe, składają się z okna dachowego i dolnego nieotwieranego okna, zespolonego z nim specjalnym kołnierzem.
Istnieje również możliwość zastosowania okna stałego jako nadstawki, wykonanej nad oknem otwieranym. Tego rodzaju nadstawki, najczęściej wykonywane są w kształcie łuku, trójkąta lub trapezu. Rozwiązanie to uatrakcyjnienia wnętrze oraz zapewnia dodatkowe doświetlenie światłem naturalnym.
Bezpieczeństwo
Z uwagi na brak okuć, okna stałe uchodzą za bardziej odporne na włamania. Do wad takiego rozwiązania z pewnością zaliczyć należy brak możliwości wietrzenia.
Szyby
Ponadto, w oknach typu fix o większych rozmiarach, wskazany jest montaż szyb klasy P4 i P5, co dodatkowo zwiększa ich wytrzymałość. Fix to często również lepsze parametry szczelności, w porównaniu ze standardowymi oknami. Pamiętajmy, iż nawet najwyższej klasy uszczelki nie zapewnią tak wysokiej izolacji jak szyba bezpośrednio wklejona w ramę.
Światło i możliwości aranżacyjne
Okna fix mogą być bardzo duże, ponieważ nie są ograniczone masą szklenia i wytrzymałością okuć (z reguły skrzydło okna nie ma więcej niż 130 cm szerokości przy systemie rozwieralno-uchylnym). Ponadto mają większe przeszklenie niż otwierane okno, dlatego wpuszczają więcej światła dziennego do wnętrza.
Dzięki temu, istnieje wiele możliwości aranżacji wnętrza. Okno fix świetnie sprawdzi się np. jako przeszklenie w miejscu wypoczynkowym. Planując pomieszczenie, z wykorzystaniem okna stałego, nie ma konieczności pozostawiania określonej ilości miejsca, która potrzebna byłaby na jego otwieranie.
Regulacja i utrzymanie
To kolejny atut tergo rodzaju okien. Okno fix nie wymaga regulacji i jest łatwe w utrzymaniu (nie trzeba konserwować profili okiennych, okuć i uszczelek). Warunkiem jest jednak swobodny dostęp. Dlatego decydując się na zastosowanie okien fix w wyższych częściach bryły budynku, pamiętajmy aby przewidzieć kwestie związane z myciem.
Dzięki przeszkleniom wynikającym z zastosowania okien fix możemy maksymalnie wykorzystać naturalne światło oraz ciepło. Wpłynie to korzystnie nie tylko na nasz komfort mieszkania, ale także koszty użytkowania domu. Ponieważ okna tego typu posiadają znacznie więcej zalet niż wad, warto rozważyć ich zastosowanie już na etapie projektowym.
Nie tylko budownictwo mieszkaniowe - okna witrynowe i nie tylko
Bardzo atrakcyjne walory estetyczne, energooszczędność oraz niska awaryjność okien tego typu sprawiają, iż są one często wykorzystywane we wszelkiego rodzaju obiektach handlowych, usługowych i innych.
Warto zauważyć, iż budynki o charakterze komercyjnym poprzez zastosowanie dużych przeszkleń fix, nie tylko zyskują sporo na wyglądzie. Duża ilość naturalnego światła to również zdecydowanie mniejsze koszty energii związane z oświetleniem obiektu.
Należy pamiętać o tym, że bardzo duże przeszklenia, wykonywane na indywidualne zamówienia podniosą koszty montażu, ponieważ pojawiają się koszty związane ze specjalistycznym transportem (np. dźwig) czy profesjonalnym montażem. Niekiedy może również zajść konieczność wykonania szklenia na budowie lub wzmocnienia wkładu szybowego przez zastosowanie grubszego szkła.