Jak wymienić okna w starym domu? Co jest ważne?
Data publikacji: 2020-10-19
Poznański stary Grunwald i Winogrady, wrocławski Biskupin lub Sępolno, bydgoskie Piaski lub Miedzyń, warszawska Sadyba. W każdym mieście można znaleźć urokliwe, stare dzielnice, w których domy stoją od lat 20 ubiegłego wieku. Kolejne budowano według siermiężnych i rygorystycznych norm budowlanych tamtych czasów w latach 60, 70 i 80.
Dziś te dzielnice radykalnie zmieniają swój charakter. Ludzie młodzi, z własną perspektywą nowoczesnego domu przejmują nieruchomości od swoich dziadków i zaczynają zmiany. Owszem, dom już stojący wiele lat, ma swoje ograniczenia, ale technologie budowlane zmieniły się tak bardzo, że możliwe są rozmaite rozwiązanie, o których nawet nie myśleliśmy wcześniej. Jednym z podstawowych wyzwań jest wymiana okien, ponieważ przez stare i nieszczelne okna ucieka około 48% ciepła.
Wymiana nieszczelnych okien na nowe zmniejszy straty ciepła i obniży koszty utrzymania domu. Poza tym dzięki nowym oknom zasadniczo zmienimy oblicze domu, przekształcając go z ponurego sześcianu w interesującą nowoczesną bryłę. Warto przede wszystkim zweryfikować znaczenie słowa „energooszczędność”. Jest pojemne i czasami nadużywane. Niezaprzeczalnie okna, które kwalifikują się jako energooszczędne muszą mieć współczynnik przenikalności całego okna Uw na poziomie: 1,2 W/m²K.
Warto dopytywać sprzedawcę lub producenta o certyfikaty i świadectwa, aby być pewnym, że kupuje się faktycznie okno spełniające wymagane kryteria oszczędności. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy parametr przenikalności całego okna jest osiągalny dokładnie w kupowanej przez nas wersji okna. Może się zdarzyć, że chwyt marketingowy zwrócił naszą uwagę, ale współczynnik na oczekiwanym poziomie osiągnięty będzie dopiero w wypadku okna o podwyższonym standardzie i dodatkowymi opcjami, za które trzeba dopłacić.
Co jest jeszcze ważne?
Na pewno profil okna. Ilość komór, współczynnik przenikania ramy Uf oraz ewentualne dodatkowe wyposażenie np.: przegrody aluminiowe. Poza tym: wybór szyb. Charakter dzielnicy, pobliże hałaśliwych miejsc (lotnisko), sypialnia od strony ulicy lub okolica nękana włamaniami może podyktować nam dodatkowe wymagania jak np.: szyby antywłamaniowe lub dźwiękoszczelne.
Okna do pokoju dziecięcego warto wyposażyć w patent zablokowujący okno przed całkowitym otwarciem, a niski próg w drzwiach przesuwnych między salonem tarasem ułatwi komunikację dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym oraz podniesie komfort użytkowania.
Pomiar okien najlepiej oddać w ręce firmy, w której będziemy kupować okna i drzwi. Własne pomiary cechuje wysokie prawdopodobieństwo błędu, co może zaowocować przykrymi niespodziankami i poniesieniem kosztów. Dla okien PVC przyjęte jest, że szerokość skrzydeł w oknach uchylno-rozwieralnych nie powinna być większa niż 1,2 m, w drzwiach balkonowych – niż 1,6 m, a w oknach nieotwieranych (tzw. fixach) – 3,5 m. Ich wysokość nie powinna przekroczyć 2,5 m. Okna drewniane i aluminiowe mają nieco większe dopuszczalne wymiary, o które warto dopytać sprzedawcę.