Trendy w designie okien na lata 2018/2019
Data publikacji: 2020-10-19
Oprócz komfortowej obsługi i skutecznej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi od okna wymagamy doskonałej estetyki. Stolarkę okienną musimy dopasować do projektu domu, ale także do potrzeb i panujących trendów. Przedstawiamy trendy w designie okien na lata 2018/2019.
Duże przeszklenia od podłogi po sufit
Światło i przestrzeń – to jest główny trend na lata 2018/2019. Nowoczesne budynki są jasne i przestronne, coraz chętniej projektuje się domy z salonem otwartym na ogród, w których przeszklone okna i drzwi zajmują nawet całą ścianę. Również w miejskim budownictwie dominują budynki z dużymi przeszkleniami, które nadają bryle luksusu i zapewniają dostęp do naturalnego światła, a także zacierają granicę pomiędzy wnętrzem, a światem zewnętrznym. Największą zaletą okazałych przeszkleń jest fakt, że powiększają optycznie pomieszczenie i nawet mały salon nabiera przestrzeni i lekkości.
Kiedyś obawiano się, że duże okna związane są ze sporą utratą ciepła oraz z nadmiernym wychładzaniem pomieszczenia – wprawdzie mają wyższy współczynnik przenikania ciepła w porównaniu z murem, jednak przy obecnych rozwiązaniach technicznych nie należy się tym w ogóle martwić. Dzisiaj bez problemu można dopasować okno o odpowiednich parametrach cieplnych nawet do wielkogabarytowych fasad okiennych, wystarczy zwrócić uwagę na rodzaj pakietu szybowego. Obecnie, standardem są pakiety trzech tafli, z czego trzecia szyba jest najkorzystniejsza, ponieważ znacznie ogranicza straty ciepła.
Ważny jest też rodzaj gazu wypełniającego komory, ponieważ zwiększa on izolacyjność termiczną i akustyczną (najlepsze parametry mają ciężkie gazy szlachetne jak argon i krypton), a także wkładka dystansowa (tzw. ciepła ramka), która ogranicza mostki cieplne. Dodatkowo można zainstalować specjalne rolety zewnętrzne, które pełnią funkcję termoregulacyjną (ograniczają odpływ i dopływ ciepła do wnętrz).
Funkcjonalny minimalizm
W projektowaniu budynków nieprzerwanie modny jest minimalizm, który widoczny jest przede wszystkim w upraszczaniu brył i w stosowaniu prostych, a zarazem wysokiej jakości rozwiązań technologicznych, które mają zapewnić maksymalny komfort i chronić przed czynnikami atmosferycznymi jak wiatr, deszcz czy śnieg. Z tego powodu wybiera się energooszczędne okna, a także dużą uwagę zwraca się na odpowiednią izolację, aby zapobiec ucieczce ciepła przez nieszczelną stolarkę okienno-drzwiową czy nieocieplone ściany.
W trend ten doskonale wpisują się okna o profilach aluminiowych, które doskonale pasują do minimalistycznego budownictwa. Mimo że są lekkie, mają dużą wytrzymałość i sztywność, nie ulegają deformacji pod wpływem wysokiej temperatury i są odporne na korozję. Ich zaletą jest to, że można uzyskać okno o różnych kształtach, w tym modne geometryczne okna i ogromne przeszklenia w wąskich ramach i z dużą powierzchnią szyby.
Profile antracytowe i imitujące drewno
W stolarce okiennej wciąż modne są szarości, antracyty oraz ponadczasowy kolor biały, mimo że w ofercie producentów można znaleźć nieograniczoną ilość barw profili – w palecie RAL jest ponad 200 barw. Takie trendy powinny się otrzymać w kolejnych sezonach. Okna w tym kolorze będą doskonałym nadającym charakter budynkowi i uzupełnieniem nowoczesnej aranżacji. Miłośnicy budownictwa w stylu bardziej tradycyjnym, nawet dworkowym, preferują okleiny imitujące drewno, dzięki czemu wnętrze nabiera ciepłej i przyjemnej atmosfery. Jest to również podkreślenie tradycyjnego charakteru domu.. Stolarka PVC w okleinach drewnopodobnych cieszy się sporym powodzeniem, ponieważ jest tańsza od aluminiowej, a równie łatwa w utrzymaniu w czystości.
Wybierając kolor okien, pamiętajmy o tym, że musi on współgrać nie tylko z elewacją, ale także z pokryciem dachowym, rynnami i parapetami. Przy czym sama barwa inaczej będzie prezentować się na futrynie i oknie z powodu różnej faktury czy ilości odbijanego światła. Możemy również zdecydować się na okno dwustronne, dzięki czemu wewnątrz okno będzie miało kolor pasujący do wnętrza, a na zewnątrz – do całościowego projektu budynku.
Energooszczędność
Koszty energii nie maleją, dlatego też bardzo często do stolarki okiennej podchodzi się jak do inwestycji, której zakup ma się nam zwrócić poprzez obniżenie rachunków. Jedną z cech domów energooszczędnych i pasywnych są duże powierzchnie przeszklone od strony południowej, dzięki czemu wnętrza się dobrze nagrzewają i zmniejsza się zapotrzebowanie domu na energię. Wybiera się również konstrukcje okienne, których właściwości użytkowe mają mieć znaczący wpływ na ograniczenie strat ciepła. Najważniejszym parametrem określającym, czy okno jest energooszczędne, jest współczynnik przenikania ciepła Uw – im niższa wartość, tym okno zatrzymuje więcej ciepła w pomieszczeniu. Od roku 2017 Uw nie może być wyższy niż 1,1 W/m2K, a od 2021 roku – 0,9 W/m2K.
Niezależnie od tego, na jakie okna się zdecydujemy, pamiętajmy, że każde okno wymaga poprawnego montażu. Tylko wtedy osiągnie parametry gwarantowane przez producenta.