Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe
Data publikacji: 2020-10-19
Główną rolą rolet i żaluzji zewnętrznych jest ochrona przed promieniami słonecznymi wpadającymi przez okna. Oba te sposoby na osłonę okna są doskonałe aranżacyjnie i funkcjonalne, a wybór uzależniony jest właściwie tylko od możliwości technicznych oraz potrzeb klienta.
Pierwsze pytanie, jakie najczęściej pada ze strony klienta podczas dokonywania wyboru, to co jest lepsze: roleta czy żaluzja? Tymczasem odpowiedź jest jedna: to zależy…
Zarówno roleta, jak i żaluzja są sposobem na dekorację domu i doskonale odetną pomieszczenie od świata zewnętrznego, dodatkowo ochronią nas przed hałasem i włamywaczami. Uniwersalną receptą na podjęcie najlepszej decyzji jest poznanie mocnych i słabszych stron każdego rozwiązania.
Kontrola nagrzewania pomieszczenia
Latem okna przepuszczają nawet 80% promieni słonecznych, przez co w domu jest po prostu gorąco. Zimą natomiast oknami ucieka cenne ciepło. O roletach i żaluzjach myślimy głównie wtedy, kiedy latem słońce przeszkadza nam w korzystaniu z pomieszczenia, a wysokie temperatury utrudniają życie.
Dzięki żaluzjom na zewnątrz ochronimy wnętrze przed nagrzaniem, ponieważ przechwytują nawet do 80% promieni słonecznych, zanim te te dotrą do szyby. Podobnie działają rolety, ponieważ poduszka powietrza między szybą a roletą działa jak izolacja – chroniącea przed gorącym powietrzem i promieniami słonecznymi. Właściwie oba te rozwiązania dają taką samą skuteczność, jeśli chodzi o kontrolę nagrzewania, różnicę znajdziemy dopiero w izolacji termicznej zimą, ponieważ tutaj żaluzje wypadają zdecydowanie gorzejsłabiej, podczas gdy rolety zatrzymają sporo ciepła wewnątrz budynku.
Regulacja nasłonecznienia
W przypadku regulowania poziomu nasłonecznienia wnętrza większą kontrolę dają żaluzje, ponieważ można precyzyjniej ustawić stopień nasłonecznienia, poza tym pomieszczenie jest doświetlane równomiernie. Rolety dają 100% zaciemnienia wnętrza, gdy w żaluzjach można obracać lamele o 180 stopni, kontrolując w ten sposób kąt wpadania i intensywność światła.
W przypadku rolet zewnętrznych o ich montażu należy myśleć już na etapie budowy, ponieważ wtedy projektuje się tak budynek, aby puszka była niewidoczna na elewacji. W innym przypadku będzie przytwierdzona na zewnątrz i będzie zaburzała estetykę bryły, ewentualnie można zdecydować się na przeróbkę nadproża. Jeśli zaś mowa o żaluzjach, tutaj można o nich myśleć nawet po zakończeniu inwestycji lub podczas przebudowywania domu już istniejącego.
W obu przypadkach korzystanie z osłon przeciwsłonecznych i sterowanie nimi jest bardzo łatwe. Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe mogą być sterowane ręcznie , czyli taśmą lub kolbą, albo zdalnie. Mogą być wyposażone w automatyczne czujniki zmierzchu, czasu i wiatru, a nawet być podłączone do inteligentnego zarządzania budynkiem (szczególnie polecamy system sterowania domem inteligentnym TAHOMA), dzięki czemu wzrasta komfort użytkowania, a dzięki kontroli automatycznej nigdy nie zapomnimy o zasłonięciu okien na noc.
Porównanie podstawowych parametrów
- Popularność: zdecydowanie częściej montowane są rolety zewnętrzne niż żaluzje fasadowe. Te drugie są po prostu rozwiązaniem droższym, ale zyskującym coraz większe uznanie, m.in. w Europie Zachodniej, ze względu na ciekawe możliwości aranżacyjne i większą kontrolę światła.
- Izolacja termiczna: rolety zewnętrzne mogą zimą zatrzymać nawet do 40% przenikającego ciepłaciepło przez okna, są też bardzo dobrą ochroną przed chłodem. Natomiast żaluzje tylko w małym mniejszym stopniu zmniejszają straty ciepła.
- Ochrona przed nagrzaniem: oba rozwiązania są w praktyce skuteczne i pozwalają skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu z 35 stopni Celsjusza na zewnątrz do 10 wewnątrz.
- Ochrona przed hałasem: rolety są zdecydowanie lepiej wygłuszone i zmniejszają znacząco zmniejszają natężenie dźwięku nawet do 14 dB., sprawdzająąc się nawet przy bardzo ruchliwej ulicy.
Okna z roletami i żaluzjami są bardzo widocznym elementem elewacji i dobrze dobrane mogą nadać unikalnego charakteru inwestycji. Szeroki wybór kolorów i nowoczesny design ułatwia dopasowanie ich do elewacji i całego projektu. Jedyne, na co musimy zwrócić uwagę, to na parametry obu tych rozwiązań, aby wybrać najlepsze dla siebie.