Poprawny montaż okna - jak powinien wyglądać?
Data publikacji: 2020-10-19
Montaż okna stanowi bardzo ważną kwestię w budowie każdego domu. Musi być on przeprowadzony niezwykle starannie i z zachowaniem określonych reguł, gdyż nawet okna o najlepszych właściwościach mogą stracić swoje cechy, gdy są nieprawidłowo zamontowane.
Montaż okien odbywa się w kilku etapach. Pierwszym z nich jest prawidłowe usytuowanie okna w otworze okiennym. Jednak zanim przystąpi się do tej czynności należy gruntownie oczyścić mur oraz ewentualnie pokryć go odpowiednim podkładem gruntującym. Warto pamiętać, że poprawne osadzenie okna w otworze sprzyja dobrej izolacji termicznej, ponieważ najwięcej ciepła z wewnątrz budynku ucieka właśnie poprzez przegrody na styku muru z oknem. Trzeba zatem dobrze zaizolować szczelinę lub maksymalnie zmniejszyć przestrzeń, która narażona jest na wyziębienie. Na czas montażu okna najlepiej zdemontować skrzydła okienne, ułatwi to poziomowanie i samo mocowanie.
Kolejnym etapem jest przytwierdzanie okna do otworu okiennego. Odbywa się to zazwyczaj za pomocą łączników, czyli kotew lub dybli, które są odpowiednio dopasowane i dostosowane do konkretnego rodzaju montowanego okna. Kotwy, czyli stalowe płaskowniki mocuje się do muru i ościeżnicy. Są wskazane szczególnie w przypadku murów trójwarstwowych, gdzie przykręcenie okna bezpośrednio do muru jest niemożliwe, z uwagi na położenie nienośnego ocieplenia, a także do okien o ciemniejszych barwach, które często narażone są na różnego rodzaju naprężenia. Natomiast dyble, czyli kołki rozporowe posiadające metalową tulejkę rozprężną, służą do przykręcania ościeżnicy do muru. Taki rodzaj mocowania jest znacznie sztywniejszy i poleca się go przede wszystkim do przykręcania okien o dużych gabarytach. Warto pamiętać, że każda samodzielna zmiana sposobu montowania może doprowadzić do uszkodzenia lub wypaczenia okna, dlatego należy trzymać się wytycznych producenta.
Następna faza montażu okna to prawidłowa izolacja. Po zamocowaniu okna powstałe przestrzenie i szczeliny trzeba odpowiednio uszczelnić. Do tego celu najczęściej używa się pianki poliuretanowej, która doskonale zabezpiecza zarówno przed utratą ciepła, jak i przed zamakaniem i wilgocią, pozwalając jednocześnie na swobodną pracę profili narażonych na różnorodne zmiany temperatury. Dodatkowo przestrzenie między murem a oknem można zabezpieczyć od strony wewnętrznej materiałem posiadającym właściwości paroszczelne tj. silikon lub folia paroszczelna.
Ostatnim etapem mocowania okien są prace wykończeniowe. Należą do nich między innymi tynkowanie, malowanie lub okrycie płytą gipsowo-kartonową bądź listwami. W końcowych czynnościach zakłada się również skrzydła okienne, a także sprawdza poprawność funkcjonowania okna oraz zdejmuje folię ochronną, która po pewnym czasie może być trudna w usunięciu, dlatego warto to zrobić od razu. Tak zamontowane okno powinno długo służyć bez konieczności jakichkolwiek dodatkowych czynności konserwatorskich lub innych.