Okna dźwiękoszczelne - rozwiązanie idealne w dużych miastach
Data publikacji: 2020-10-21
Hałas wpływa na codzienne samopoczucie i komfort mieszkania, a w dłuższej perspektywie może się odbić nawet na zdrowiu. Jednym ze sposobów odcięcia się od niechcianych dźwięków otoczenia jest zastosowanie okien o odpowiednio wysokim parametrze dźwiękoszczelności.
Dźwiękoszczelność to jeden z najważniejszych, a jednocześnie często niedocenianych parametrów okna. Okna dźwiękoszczelne to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie występuje podwyższony poziom hałasu. Sprawdzają się one nie tylko w miastach oraz przy bardziej ruchliwych ulicach, ale także na wsi czy na przedmieściach, gdzie może nam doskwierać hałas kosiarki, szczekanie psa sąsiada czy budowy lub remonty w okolicy. Jednak nie każde okno ma zbadaną i pewną izolacyjność akustyczną.
Jak wyrażana jest dźwiękoszczelność okien?
Dźwiękoszczelność oznacza skuteczność, z jaką okno redukuje poziom dźwięku, którego źródło jest na zewnątrz. Wyrażana jest za pomocą tzw. ważonego współczynnika tłumienia hałasu Rw podawanego w decybelach (dB). Im większa wartość współczynnika Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna okna. Pamiętajmy przy tym, że istnieją wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej ze względu na lokalizację budynku. I tak na przykład w budynkach zlokalizowanych bliżej centrum należy zastosować izolację powyżej 37 dB, w centrum miasta wartość ta wzrasta do 42 dB, a na autostradach i głównych szlakach komunikacyjnych – nawet do 47 dB.
Często współczynnik występuje w postaci Rw (C, Ctr), gdzie C i Ctr są wskaźnikami korekcyjnymi informującymi o tłumieniu określonego rodzaju hałasu. C jest wskaźnikiem dla dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości (ruch lotniczy, ruch kolejowy, trasy szybkiego ruchu samochodowego). Ctr to wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości (hałas wywoływany przez wolno poruszające się pojazdy).
Bez wątpienia, oknem o wysokich parametrach dźwiękoszczelnych jest okno w systemie Schuco Living. Parametr dźwiękoszczelności, przy zastosowaniu odpowiednich przeszkleń to nawet 49 dB, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że standardowo okna mają wskaźnik Rw na poziomie 32 dB.
Oznacza to, że jeśli natężenie dźwięku na zewnątrz budynku wynosi 55 db, to do wewnątrz pomieszczenia dotrze dźwięk o natężeniu zaledwie 6 dB (55-49 = 6).
Na co zwracać uwagę, wybierając okna dźwiękoszczelne?
Podstawowym błędem w określaniu dźwiękoszczelności jest patrzenie na izolacyjność akustyczną tylko pakietu szybowego, a nie całego okna, które tę izolację ma wyższą niż szyba. Na izolacyjność akustyczną okna wpływają takie czynniki jak: grubość i rodzaj szyb, jakość profilu, rodzaj gazu w komorze międzyszybowej, szczeliny do infiltracji powietrza, a także sposób montażu.
Dźwiękoszczelność samej szyby jest bardzo ważnym elementem, ale nie jedynym, dlatego należy brać pod uwagę izolacyjność akustyczną całego okna.
Dlaczego dźwiękoszczelność jest tak ważna?
Przyjmuje się, że poziom komfortu akustycznego wynosi od 20 do 25 dB. Dla porównania szept to około 20 dB, szczekanie psa 80 dB, a pracujący młot pneumatyczny – nawet 130 dB, co uznaje się już za granicę bólu! Normy hałasu określają tzw. wartości progowe poziomów hałasu, które określają iż dla obszaru zabudowanego hałas w dzień nie powinien przekraczać 60 dB, a w nocy 50 dB. Dla pomieszczeń mieszkalnych wartości te wynoszą odpowiednio 40 i 30 dB.
Natężenie dźwięku o wysokości ponad 85 dB jest szkodliwe dla organizmu człowieka. Udowodniono, że hałas między 35 a 70 dB negatywnie działa na układ nerwowy, powoduje zmęczenie i spadek wydajności pracy, a ten o 85 dB jest przyczyną uszkodzeń słuchu, zaburzeń układu krążenia, nerwowego, a nawet zmysłu równowagi.
Hałas i niepożądane dźwięki rzecz jasna przeszkadzają w wypoczynku i mogą doprowadzić do stresu i wyczerpania psychicznego, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o własny komfort i wybrać okna o odpowiednim współczynniku izolacyjności akustycznej.