Ciepła ramka - wszystko co trzeba wiedzieć
Data publikacji: 2020-10-21
Nieszczelne lub nieprawidłowo zamontowane okna to straty ciepła na poziomie nawet 20-30%. Im większe straty ciepła, tym rzecz jasna większe koszty związane z ogrzewaniem domu oraz mniejszy komfort dla domowników. Jak zatem zatrzymać ciepło w domu i na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?
Idea budownictwa energooszczędnego i pasywnego pojawiła się z potrzeby zminimalizowania strat ciepła w celu ochrony środowiska (mniejsze zużycie zasobów). Produkty, przeznaczone do tego typu domów powinny spełniać wymagania dotyczące parametrów cieplnych i izolacyjnych (więcej na temat okien do domów pasywnych i energooszczędnych tutaj). W przypadku okien najważniejszym kryterium jest niski współczynnik przenikalności cieplnej. Obecnie dla całego okna, w skład którego wchodzi pakiet szybowy, ramka i rama nie może być on większy niż Uw=1,3 W/m2K, a dla domów pasywnych wyższy niż 0,8 W/m2K.
Więcej informacji na temat samego współczynnika przenikania ciepła, dostępnych jest we wpisie: Kilka słów o współczynniku przenikania ciepła w oknach.
Wysokiej jakości okna wyposażone są w ramkę dystansową, tzw. ciepłą ramkę, która zapobiega utracie ciepła.
Co to jest ciepła ramka?
Pod tą nazwą kryje się element składowy szyby zespolonej zbudowanej z dwóch lub trzech tafli szkła. Ramka oddziela układ dwóch tafli najczęściej na odległość 14-16 mm. Przestrzeń międzyszybową powstałą pomiędzy szkłem, a ramką wypełnia się gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem) dla zwiększenia efektu ciepłochronności.
Dla zapobiegnięcia zwilgotnienia gazu, ramkę dystansową wypełnia się sitem molekularnym, a szyby na całej długości połączone są z ramką preparatem klejąco-uszczelniającym. W taki sposób całkowicie blokowany jest dopływ pary wodnej do środka. Ramki dystansowe stosowane były już wcześniej, jednak wykonane z metalu lub aluminium nie spełniały do końca swojej roli, ponieważ dobrze przewodziły ciepło powodując mostki cieplne.
W wyniku prac nad poszukiwaniem „prawdziwej” ciepłej ramki powstały produkty wykonane ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Spełniają one wymagania termiczne i sprawiają, że szyby zespolone wykonane przy ich użyciu zapewniają wysokie paramenty izolacyjności cieplnej.
Zalety ciepłej ramki
Okna z ciepłą ramką zapewniają niskie przewodnictwo ciepła, co prowadzi do wysokiej oszczędności energii. Zaawansowana technologia, którą stosuje się przy produkcji okien sprawia, że realnie zmniejszają się koszty ogrzewania zimą, a jednocześnie latem w domu panuje przyjemny mikroklimat. Szczelne okna to jednak nie tylko kwestia ekonomiczności, ale także zwiększenie komfortu życia mieszkańców.
Obecność ramki dystansowej sprawia, że temperatura wokół okien jest odpowiednio wysoka, co automatycznie zapobiega powstawaniu pary wodnej. Natomiast brak wilgoci przekłada się na eliminację rozwoju pleśni i grzybów wokół otworu okiennego, na parapecie lub na suficie nad oknem. Dzięki temu mieszkańcy, w tym szczególnie dzieci, osoby starsze lub mające problemy z układem oddechowym, a także zwierzęta mogą swobodnie oddychać.
Dlaczego warto wybrać okno z ciepłą ramką?
Ciepła ramka nie zawsze jest dostępna w standardowej ofercie, dlatego warto zorientować się czy istnieje możliwość zastosowania jej w wybranym modelu okna. Okna z ciepłą ramką, są zazwyczaj droższe, jednak w perspektywie dłuższego użytkowania poniesiony koszt zwraca się w postaci niższych rachunków związanych z ogrzewaniem.
Okno z ciepłą ramką to gwarancja ciepłego, komfortowego domu, który jest odpowiednio ogrzany zimą i chłodny latem. Zmniejszenie ryzyka występowania wilgoci oraz zaparowanych szyb wpływa też na estetykę okien, a tym samym całego wnętrza. Dodatkowo ciepła ramka dostępna jest w wielu kolorach, co pozwala dopasować ją do ramy okiennej i stylu całego okna. Przyjemna temperatura w pomieszczeniach, czyste powietrze oraz komfort akustyczny sprawiają, że ramka dystansowa to inwestycja nie tylko w dom, ale i panującą w nim atmosferę.