Okno w kuchni - jakie funkcje powinno spełniać?
Data publikacji: 2020-10-21
Okno w kuchni to standardowy element wyposażenia, jednak coraz częściej przywiązujemy do niego więcej uwagi. Chętniej wybieramy duże szklenie lub umieszczamy je tuż nad kuchennym blatem czy zlewem. Dzięki temu okno staje się częścią aranżacji i ma znaczący wpływ na wygląd całego pomieszczenia.
Bez względu na wielkość wnętrza warto wygospodarować miejsce na okno w kuchni. To nie tylko źródło naturalnego światła, ale też element który optycznie powiększa przestrzeń i daje więcej możliwości aranżacyjnych. Często widok z okna staje się częścią pomieszczenia tworząc spójną całość. Przez kuchenne okno możemy doglądać dzieci bawiące się w ogrodzie, sprawdzić kto stoi przy furtce czy po prostu podziwiać przyrodę podczas przygotowywania posiłku lub zmywania. Jeśli okno znajduje się przy stole z przyjemnością zjemy śniadanie lub wypijemy kawę w jasnej, nasłonecznionej kuchni.
Rozmiar i lokalizacja
Decydując się na projekt domu z oknem w kuchni, zwróćmy uwagę na jego umiejscowienie oraz wielkość. Najpopularniejszym obecnie miejscem jest umieszczanie przeszkleń nad blatem lub zlewem. Jednak równie dobrym rozwiązaniem będzie okno na wolnej ścianie, przy której stanie np. stół. Ciekawą opcją, szczególnie w aneksach kuchennych otwartych na salon, są wysokie i wąskie okna, oświetlające ścianę z szafkami lub drzwi balkonowe, które pozwalają na wyjście na taras. Ważne jest, aby okno ułatwiało nam codzienne obowiązki i wpływało na estetykę pomieszczenia. Zbyt duże przeszklenie może wyglądać efektownie, ale może się okazać, iż zabiera ono miejsce np. na szafki sprawiając, że kuchnia będzie nieustawna.
Materiał okna
Kuchnia to pomieszczenie, w którym mamy do czynienia z duża ilością wilgoci i pary wodnej. W związku z tym nasuwać się może pytanie czy materiał okna ma znaczenie.
Obecnie wysoka jakość produktów sprawia, że wszystkie tworzywa spełniają oczekiwania i potrzeby nawet najbardziej wymagających wnętrz. W dużej mierze materiał wiąże się z estetyką oraz stylem, w jakim urządzona jest kuchnia.
Okna aluminiowe najlepiej sprawdzą się we wnętrzu nowoczesnym, w domach pasywnych. Pozwalają na szeroki wybór kolorów z palety RAL czy nawet imitację drewna. To rozwiązanie dla osób ceniących wysoką jakość i oryginalną estetykę.
Okna PCV radzą sobie ze wszystkimi niekorzystnymi czynnikami, jakie czekają na nas w kuchni, a jednocześnie mają najbardziej korzystną cenę. Łatwe w eksploatacji i utrzymaniu w czystości, dostępne w wielu wzorach oraz kolorach dopasują się do kuchni klasycznej, jak i nowoczesnej.
Optymalne rozmieszczenie
Skuteczna wentylacja
Co ważne, trzeba rozważyć kwestię korzystania z okna. Z pewnością należy wziąć pod uwagę swobodny dostęp zarówno do otwierania i zamykania, jak i do mycia. Gdy okno znajdzie się nad blatem lub zlewem najlepszą opcją będzie otwieranie rozwierno-uchylne. Opcja ta dotyczy wszystkich skrzydeł. Otwieranie najbardziej sprawdzi się podczas wieczornego wietrzenia i czyszczenia. Na co dzień otwarte na oścież skrzydło może być niefunkcjonalne (nachodzić na blat), jak i niebezpieczne (możliwość uderzenia się). W kuchni niezwykle ważna jest wentylacja, dlatego warto wybrać okna z funkcją uchyłu oraz możliwością wietrzenia poprzez mikrorozszczelnienie.
Ciekawa aranżacja
O osłonie okna należy pomyśleć już na etapie projektowania domu, szczególnie jeśli chcemy zamontować żaluzję fasadową zewnętrzną, co wymaga przygotowania nadproża. Rolety to dodatkowe zabezpieczenie przed wiatrem, deszczem i zimnem, a podczas nieobecności gwarantują także bezpieczeństwo. Pozostałe kwestie osłonowo-dekoracyjne pozostaje już rozwiązać wewnątrz pomieszczenia i najczęściej warunkuje je styl, w jakim urządzona jest kuchnia. W klasycznych pomieszczeniach spotkamy firanki - do parapetu lub krótkie uzupełnione tzw. zazdrostką.
W nowoczesnych, skandynawskich czy minimalistycznych wnętrzach zdecydowanie stawia się na ciekawe rolety rzymskie lub żaluzje harmonijkowe. Stanowią one dodatek do okna, a jednocześnie pełnią funkcję osłony przed słońcem czy wzrokiem przechodniów po zmierzchu. Zdecydowanie odchodzi się od bogato zastawionych parapetów. Obecnie estetycznym dodatkiem będzie jedna doniczka z zieloną rośliną lub zielnik z ziołami.