Jak przygotować okna na sezon zimowy?
Data publikacji: 2020-10-22
Po długim okresie ciepłej jesieni nadchodzi zima, której towarzyszyć będą miesiące niskich temperatur, a te nie pozostają bez znaczenia dla naszych okien. Zanim więc zajmiemy się świątecznymi porządkami i zakupami, zadbajmy o okna, aby skutecznie chroniły przed chłodem, zapewniając komfort i bezpieczeństwo. Przeprowadzając kilka nieskomplikowanych zabiegów przygotujemy okna do zimy, wydłużając przy okazji ich żywotność. Lepiej zakonserwowane okna to również mniejsze straty energii, a co za tym idzie - niższe rachunki.
Dlaczego konserwować okna na zimę?
Przyjęło się, że mycie okien stanowi element wiosennych porządków. Jednak dużo ważniejsze z perspektywy użytkowej jest przygotowanie okien do sezonu zimowego. Zimowe warunki atmosferyczne mają duży wpływ na ich niszczenie - niskie temperatury w połączeniu z dużą wilgotnością i często silny wiatr powodują szybsze zużywanie się uszczelek i okuć.
Aby cieszyć się bezawaryjnym funkcjonowaniem okien nie tylko przez kilka miesięcy, ale i przez cały rok, należy regularnie przeprowadzać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne i konserwujące. W ten sposób wszystkie elementy okna, zabezpieczone zostaną przed działaniem czynników atmosferycznych.
Mycie ram i szyb
Przygotowanie okien do zimy warto zacząć właśnie od mycia ram i szyb. Najlepiej zrobić to przed nadejściem niskich temperatur, które mogą działać niekorzystnie w połączeniu z wodą. Najlepiej jednak, aby mycia okien nie dokonywać w zbyt słoneczny dzień. Szyby wysychają wówczas za szybko, pozostawiając na powierzchni nieestetyczne smugi.
Do mycia ram najlepiej sprawdzi się płyn do naczyń z wodą. To niedrogi i łagodny środek (dostępny praktycznie w każdym domu), który skutecznie pomoże pozbyć się zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia profili. Szczególną uwagę należy zwrócić na górną część okna, gdzie gromadzi się więcej kurzu.
Do czyszczenia powierzchni szyb najlepiej wybrać miękką ściereczkę, np. z mikrofibry, lub ręcznik papierowy. Unikajmy sztywnych materiałów, które mogą porysować szkło, bądź takich, które pozostawią włoski.
Szyby należy czyścić specjalnym płynem, zaczynając od górnej części skrzydła ku dołowi. Okno należy osuszyć ściereczką, aby zapobiec powstawaniu zacieków i smug.
Sprawdzenie stanu technicznego
Umyte okna powinniśmy następnie sprawdzić pod kątem technicznym. Należy skontrolować czy wszystkie ruchome części działają, tak jak powinny – czy klamka pracuje bez oporów oraz czy podczas otwierania i zamykania skrzydła nie pojawiają się tarcia lub nieszczelności.
Nieszczelność okna, najłatwiej sprawdzić przesuwając dłoń wzdłuż dolnej i bocznej krawędzi okna. Jeżeli wyczujemy zimny podmuch, to znak, że warto dokonać regulacji według instrukcji lub skorzystać z usługi serwisu.
Nieszczelności mogą występować niekiedy w nawet w nowych oknach (zwłaszcza większych rozmiarów), dlatego warto zawsze dokonać sprawdzenia. Straty ciepła wynikające z nieszczelności okien mogą sięgać nawet 20%.
Po sprawdzeniu (i ewentualnej regulacji) pracy skrzydła, należy dokonać konserwacji okna.
Konserwacja okuć i uszczelek
Aby zabezpieczyć okucia i uszczelki przed skutkami zimowej pogody, w pierwszej kolejności należy zadbać o ich czystość. W tym przypadku również sprawdzi się woda z płynem do mycia naczyń.
Po umyciu, uszczelki należy dobrze wysuszyć (np. przy pomocy ręcznika papierowego). Ponieważ z biegiem czasu, uszczelki stają się coraz mniej elastyczne i pękają, dobrze jest natłuścić je smarem silikonowym lub wazeliną techniczną.
Czynność dobrze jest przeprowadzić przed każdą zimą. W ten sposób uszczelki będą znacznie wolniej twardniały (nie będą kruszyły się pod wpływem niskich temperatur). Uszczelki to niezwykle istotny element okna, który ma bezpośredni wpływ na parametry cieplne. Dlatego też, jeżeli zauważymy, iż uszczelki są bardzo twarde lub wykruszają się, niezwłocznie należy je wymienić.
Zadbać należy również o naoliwienie ruchomych elementów okuć. Zmniejszymy w ten sposób tarcie podczas użytkowania, a także zapobiegniemy powstawaniu korozji, którą może spowodować mokre, wilgotne i zimne powietrze.
Do smarowania okuć okiennych wykorzystać można wazelinę techniczną, oliwę do maszyn lub inny środek smarujący, który nie zawiera kwasów.
To już ostatni moment, aby zabezpieczyć okna przed zimą. Nawet wysokiej klasy produkt bez odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji traci na jakości, szybciej przestaje pełnić swoje funkcje i szybciej wymaga naprawy. Odpowiednia, regularna pielęgnacja sprawia, że okna lepiej zachowują swoje parametry oraz służą bezawaryjnie przez dłuższy czas.