Duże okna - jak je dobrze zaplanować
Data publikacji: 2020-10-22
Ostatnie lata to stopniowy wzrost popularności dużych okien oraz coraz częstsze ich wykorzystanie w projektach nowoczesnych budynków mieszkalnych. Większa popularność tego rodzaju rozwiązań to także więcej pytań o kwestie związane z odpowiednim zaplanowaniem oraz użytkowaniem pomieszczeń wyposażonych w duże przeszklenia.
Decydując się na wykorzystanie wspaniałego wyglądu oraz niesamowitego potencjału dużych okien, warto będąc jeszcze na etapie projektowym rozważyć najważniejsze kwestie natury użytkowej. Dzięki temu pomieszczenia będą jw 100% dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. Poniżej prezentujemy kilka aspektów natury projektowej, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania dużych okien w pomieszczeniu.
W poniższym artykule zwrócimy uwagę na 4 istotne elementy będące pomocą w odpowiednim zaplanowaniu ścian i dużych przeszkleń. W artykule poruszamy następujące wątki:
- Podkreśl najlepsze widoki na zewnątrz
- Pamiętaj o i orientacji geograficznej
- Dopasowanie do projektu i charakteru domu
- Potrzeby w zakresie prywatności
Wspaniały widok przede wszystkim
Wybór działki i lokalizacji przyszłego domu bardzo często podyktowany jest otoczeniem. Wielu inwestorów decyduje się na wybór miejsca położonego nieco dalej od miasta, ale jednocześnie otoczonego pięknym krajobrazem, z widokiem na las lub jezioro.
Na łamach bloga firmy Awilux, wielokrotnie wspominaliśmy o licznych korzyściach wynikających z zastosowania dużych okien, tj. duża ilość światła naturalnego w pomieszczeniu, czy zanikanie granicy pomiędzy tym co wewnątrz, a tarasem oraz najbliższym otoczeniem budynku.
Wybierając położenie przyszłej, szklanej ściany kierować powinniśmy się przede wszystkim przyszłym widokiem. Niezwykle ważne zatem jest aby fizycznie stanąć w miejscu, w którym zamierzamy stworzyć przeszklenie, aby zobaczyć przyszłą perspektywę oraz widok jaki będzie sączył się do wnętrza domu.
Jeżeli w domu planowana jest więcej niż jedno duże przeszklenie, warto dobrze zorientować się jakie są możliwości odnośnie przyszłych widoków. Planując duże okna pamiętajmy również aby pomyśleć z wyprzedzeniem i uniknąć niemiłej niespodzianki w przyszłości. Zwróćmy zatem uwagę i zorientujmy się jak może wyglądać otoczenie naszego domu za 5 lub 10 lat.
Pamiętaj o warunkach atmosferycznych
Innym ważnym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas planowania ściany z dużym oknem (lub całej przeszklonej ściany) jest panujący klimat oraz położenie każdej ściany w stosunku do słońca. Położenie bowiem przekłada się bezpośrednio na zyski ciepła (słonecznego) oraz ilość i godziny ewentualnego doświetlenia pomieszczenia.
Zbyt dużą ilość ciepła słonecznego można złagodzić dzięki zastosowaniu odpowiedniej roślinności w ogrodzie, odpowiedniemu ułożeniu konstrukcji dachu, zastosowaniu żaluzji i zasłon okiennych oraz poprzez zastosowanie wysokowydajnego szkła, które blokuje światło UV.
Należy jednak pamiętać, iż w miesiącach zimowych, ciepło słoneczne jakie może być pozyskane dzięki dużym przeszkleniom pozwala wygenerować znaczne oszczędności energii. Fakt ten wpływa bezpośrednio na stopień ogólnej energooszczędności budynku.
Architektura i użyteczność
Podobnie jak widoki na zewnątrz dyktują położenie dużych przeszkleń, tak ogólna stylistyka budynku powinna dyktować ich wykończenie oraz finalny wygląd. Duże okna można dostosować na wiele sposobów, zarówno poprzez zastosowanie różnych materiałów z których są wykonane, ale również poprzez wybór sposobu otwierania skrzydła, koloru i szerokości ram czy rodzaju zastosowanych okuć.
W domach o nowoczesnym charakterze, stosowane są zazwyczaj wysokie okna, zaczynające się tuż przy samej podłodze, zazwyczaj o bardzo cienkich ramach wykonanych z aluminium. Z kolei domy o tradycyjnym charakterze wyposażone są zazwyczaj w okna o nieco grubszych ramach, często wyposażonych również w szprosy.
Oprócz stylu architektonicznego domu, istotną rolę odgrywa również funkcja każdego z pomieszczeń.
Pamiętajmy, iż pomieszczenia takie jak kuchnia, czy pokój dzienny gdzie zdecydowanie spędzamy najwięcej czasu warto doświetlić dodatkowym światłem. Duże przeszklenia stanowią zatem idealne rozwiązanie dla tych pomieszczeń. Z kolei w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy gabinet, duże okna nie zawsze się sprawdzają.
Zobacz również artykuł: Jak urządzić mały dom?
Prywatność
Dom powinien przede wszystkim stanowić oazę spokoju i miejsce wypoczynku. Pamiętajmy, iż każde pomieszczenie posiada nieco inny, specyficzny poziom prywatności. Pamiętajmy, iż otwierając pomieszczenie na piękny widok na zewnątrz, jednocześnie zmniejszamy poziom prywatności.
Dlatego też, w przypadku domów zlokalizowanych nieco na uboczu, np. w wiejskim otoczeniu lub na skraju lasu, mamy nieco większą swobodę i możliwości jeżeli chodzi o zaplanowanie oraz wykorzystanie w projekcie budynku dużych okien. Budynki położone w bliższym sąsiedztwie, pod tym względem z posiadają nieco większe ograniczenia.