Jak urządzić mały dom? Są na to sposoby!
Data publikacji: 2020-10-26
Na rynku budownictwa mieszkaniowego, od pewnego czasu widoczny jest wzrost zainteresowania budową domów o mniejszych rozmiarach. Najwyraźniej dostrzegany jest fakt, iż życie w mniejszym, nowoczesnym i dobrze zaprojektowanym domu ma wiele zalet. Wśród nich należy wymienić oczywiste oszczędności na kosztach budowy, utrzymaniu oraz eksploatacji domu.
Warto wspomnieć, iż idea tzw. „Tiny House” zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Ich właściciele otwarcie deklarują, iż zaoszczędzone w ten sposób środki najchętniej przeznaczają hobby, wyjazdy czy inne inwestycje.
W niniejszym artykule prezentujemy kilka sposobów na to, jak sprawić, by mały dom stał się funkcjonalny, wygodny oraz atrakcyjny wizualnie.
Jedno duże pomieszczenie
Bardzo dobrze sprawdzającą się metodą aranżacji ograniczonej przestrzeni jest stworzenie jednego, przestronnego pomieszczenia. Dobrą i popularną praktyką jest łączenie np. kuchni z jadalnią lub salonu z kuchnią.
Dzięki łączeniu pomieszczeń możliwe jest nie tylko osiągnięcie lepszego efektu wizualnego, ale również zoptymalizowanie wydatków związanych z oświetleniem oraz zmniejszenie kosztów wykonania i wykończenia wnętrza.
Przestrzenie wielofunkcyjne
Połączenie kilku pokoi w jedno większe pomieszczenie daje sporo możliwości w zakresie aranżacji oraz pozwala efektywniej wykorzystać dostępne miejsce. Wspólna przestrzeń może pełnić kilka funkcji jednocześnie, a poszczególne obszary mogą być odgrodzone meblami, parawanami lub zastosowaniem różnych ozdobników. Najczęściej jako separator przestrzeni wykorzystuje się wielofunkcyjne meble.
Aranżując mniejszy dom, warto pomyśleć o łączeniu funkcjonalności pomieszczeń i np. wykorzystać sypialnię jako domowe biuro czy dodatkową garderobę. Jeżeli domowe biuro stanowi odrębne pomieszczenie, warto wykorzystać je również jako miejsce do spania dla gości.
Ograniczenie korytarzy, przedpokoi i przestrzeni przechodnich do minimum to często stosowana praktyka. Ponadto, warto też przemyśleć zastąpienie mebli ich wielofunkcyjnymi odpowiednikami – np. ławy i stołu meblem, który może pełnić obydwie funkcje jednocześnie.
W praktyce, możliwości aranżacji małych przestrzeni jest bardzo wiele.
Przestrzeń zapożyczona
Maksymalizacja wykorzystania przestrzeni to kluczowy element aranżacji małych pomieszczeń. Dlatego też warto doszukiwać się dodatkowych funkcjonalności mebli czy pomieszczeń i wykorzystywać je do własnych potrzeb.
Przykładowo, gdy w domu występują schody, można wykorzystać je np. do przechowywania różnych przedmiotów. W miejscach z niskim sufitem warto wstawić półki i meble do przechowywania, a przy wybranej części większego salonu można postawić biurko.
Otwarcie pomieszczeń na zewnątrz
Nie tylko mały, ale każdy nowoczesny dom powinien być projektowany z myślą o możliwie maksymalnym wykorzystaniu światła naturalnego. Zapewnia ono poczucie przestronności i optycznie powiększa mniejsze pomieszczenia.
Co więcej, wykorzystanie światła naturalnego sprzyja wpływa na poziom energooszczędności budynku i ograniczeniu kosztów związanych z jego oświetleniem. Dlatego też już na etapie projektowania należy uwzględnić ustawienie okien w budynku względem słońca.
Mała przestrzeń, duże okna
Doskonałym rozwiązaniem w przypadku niewielkich domów jest zastosowanie dużych przeszkleń.
Poprzez połączenie powierzchni tarasu z np. z salonem lub jadalnią oraz otwarcie tych pomieszczeń na ogród, możliwe jest uzyskanie niesamowitych korzyści wizualnych i użytkowych.
Zastosowanie dużych okien w znacznym stopniu powiększa optycznie każde wnętrze. Duże przeszklenia sprzyjają również dobremu samopoczuciu mieszkańców.
W kwestii przeszkleń, warto także przemyśleć możliwość doświetlenia pomieszczeń z góry np. przy pomocy okien lub świetlików dachowych.
Prosty i minimalistyczny wystrój
Spójny i minimalistyczny wystrój o oszczędnej formie doskonale sprawdzi się w małych domach. Podczas aranżowania wnętrza warto kierować się dewizą oszczędnego minimalizmu, który powinien objawiać się nie tylko w ilości mebli i stylów designerskich, ale także w stosowaniu ujednoliconej kolorystyki, unikaniu obszernych mebli – np. dużych foteli oraz ograniczeniu ilości dekoracji do minimum.
Dzięki temu nie przytłoczymy przestrzeni zbędnymi przedmiotami i zadbamy o jej harmonijność oraz przestronność przy zachowaniu optymalnej funkcjonalności.
Dobra organizacja i porządek
Nieporządek to największy wróg małych pomieszczeń. Jest on w nich bardzo widoczny i szczególnie źle wpływa zarówno na walory estetyczne, jak i funkcjonalne. Małe powierzchnie, w których panuje chaos i bałagan, są przytłaczające i trudne w codziennym eksploatowaniu dla domowników.
Decydując się na mały dom, warto ograniczyć liczbę ozdób oraz przechowywanych przedmiotów. Dobrym sposobem na zmniejszenie zapotrzebowania np. na szafy, garderoby czy komody, jest przechowywanie ubrań i przedmiotów sezonowych na strychu, w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub w piwnicy.
Podsumowanie
Urządzając mały dom należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które zapewnią jego funkcjonalność, estetykę i wygodę. Wśród najważniejszych aspektów należy wymienić prostą architekturę i minimalistyczny wystrój wnętrza.
Niezwykle istotny element to możliwie najlepsze wykorzystanie światła naturalnego poprzez stosowanie dużych przeszkleń.
Niezależnie czy projektujecie Państwo mały czy duży dom, nasi eksperci pozostają do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą okien i dużych przeszkleń Awilux.