Co zrobić, gdy okna są nieszczelne? Podpowiadamy!
Data publikacji: 2020-10-26
Nieszczelne okna PVC to jeden z tych problemów, których nie należy bagatelizować. Nieszczelności stolarki okiennej mogą być powodowane różnymi czynnikami, jednak zawsze prowadzą do tych samych skutków – przepuszczania zimnego powietrza, zwiększania rachunków za ogrzewanie, szybszego rozwijania się grzybów i pleśni na ścianach, a nawet uszkadzania fundamentów budynku.
Z tego też względu problem nieszczelnych okien plastikowych, aluminiowych czy drewnianych nie powinien być ignorowany – zarówno w okresie grzewczym jak i przejściowym.
Jak sprawdzić czy okna są nieszczelne?
Przepuszczanie zimnego powietrza oraz wody przez okno może być spowodowane nieszczelnością ramy, pękniętą taflą szkła, zużytymi uszczelkami lub problemami z niedomykaniem się okna. Z tego też względu przed podjęciem jakichkolwiek działań należy zweryfikować objawy nieszczelnego okna poprzez dokładną weryfikację jego stanu.
Sprawdźmy, czy wokół ramy okiennej występują niepożądane szpary, luki lub dziury, czy w szybie nie nastąpiło drobne pęknięcie, a także czy okucia oraz zamki działają prawidłowo. Warto także sprawdzić, czy okno jest prawidłowo umieszczone w ramie poprzez jego umiarkowane potrząśnięcie. Jeśli szyba poruszy się podczas potrząsania, wówczas okno jest nieszczelne i bez trudu przepuści zarówno powietrze, jak i wodę.
Nieszczelne okna – przyczyny
Istnieje wiele przyczyn nieszczelnego okna. Jeśli woda pojawia się między warstwami szkła w oknach, oznacza to, że mamy do czynienia z uszkodzeniem izolacji przeszkleń. Zjawisko to związane jest z ulotnieniem się gazu izolacyjnego umieszczonego pomiędzy szybami, przez co okna najprawdopodobniej utraciły swoje pierwotne właściwości energooszczędne.
Należy jednak pamiętać, że jeżeli okna są mokre nawet wtedy, gdy nie wystąpiły opady atmosferyczne, istnieje możliwość, że spowodowane jest to kondensacją pary wodnej związaną z dużymi różnicami temperatur, a nie nieszczelnością.
Polecamy również artykuł: Jak poprawić wentylację w domu?
Przyczyną nieszczelnego okna może być także jego złe uszczelnienie. Wówczas podczas silnych opadów atmosferycznych w termicznej izolacji wokół okna pojawią się spękania i szczeliny, które rozszczelnią okno. Z przepuszczaniem wody i powietrza przez okno możemy mieć również do czynienia podczas powstania nieszczelności między oknem a ścianą.
Nieszczelność ta skutkuje zazwyczaj przeciekiem w górnej części ramy okiennej.
Inne czynniki powodujące nieszczelność okien
Nieszczelne okna balkonowe czy standardowe okna w bloku lub w domu jednorodzinnym zazwyczaj wykazują nieszczelność ze względu na zbyt słabe dociśnięcie skrzydła do ramy. Przyczyną nieszczelnego okna może być także jego nieprawidłowy montaż. Wówczas przeciąg będzie następował w okolicach zawiasów. Powodem nieszczelności często są także zużyte uszczelki, które pod wpływem eksploatacji kurczą się, pękają i tracą swoją elastyczność.
Z nieszczelnością okien możemy mieć również do czynienia w sytuacji, gdy w projekcie domu nie uwzględniono nawisów okiennych. Wówczas zamontowanie okien może sprawić, że podczas wzmożonych opadów woda w większym stopniu będzie spływać po ścianach budynku.
Jak zabezpieczyć nieszczelne okna - sposoby doraźne
Co zrobić w powyższych sytuacjach i jak uszczelnić okno? Istnieje kilka doraźnych sposobów, które pozwolą rozwiązać niektóre z powyżej opisanych problemów.
Pierwszym i najpowszechniej stosowanym z nich jest użycie taśmy uszczelniającej, której naklejenie wzdłuż ram okiennych doraźnie wyeliminuje problem nieszczelnych połączeń oraz zużytych uszczelek.
Warto również pomyśleć o zastosowaniu uszczelniaczy innego typu – np. silikonów lub płynnych uszczelniaczy polimerowych. Dzięki nim sprawnie uszczelnimy okno przy parapecie wewnętrznym i zewnętrznym.
Jeśli nieszczelność okien spowodowana jest zbyt słabym dociśnięciem skrzydła do ramy, wówczas należy dokręcić okno. Jak wyregulować nieszczelne okno? Wystarczy zwiększyć docisk skrzydła przy pomocy rolki ryglującej poprzez jej dociągnięcie ku górze i obracanie jej mimośrodu.
Jak zapobiegać występowaniu nieszczelności?
Zdecydowanie lepiej, szybciej i taniej jest zapobiegać nieszczelnościom stolarki okiennej, niż je naprawiać. Aby zadbać o profilaktykę, warto przede wszystkim dopilnować tego, by okna były prawidłowo zamontowane. Wybór doświadczonej i rekomendowanej przez producenta okien firmy monterskiej to absolutnie najważniejszy czynnik, który skutecznie ograniczy ryzyko powstawania nieszczelności czy uszkodzeń elementów okien podczas eksploatacji.
Poza tym niezwykle ważna jest instalacja okien o odpowiednich wymiarach i parametrach technicznych. Jeżeli chcemy zapewnić sobie wieloletnie bezproblemowe użytkowanie oraz zmarginalizowanie ryzyka uszkodzenia okien podczas ich użytkowania, warto wybrać stolarkę okienną o możliwie najlepszej klasie.
Takie okna gwarantują nie tylko bardziej komfortową eksploatację, ale również są inwestycją, która pozwoli ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem.
Jeżeli chcemy ograniczyć nieszczelność okien, nie należy zapominać o regularnym sprawdzaniu ich stanu oraz serwisowaniu stolarki okiennej przez wykwalifikowanych specjalistów.
Wymiana nieszczelnych okien
Mają Państwo problem z nieszczelnymi i przeciekającymi oknami? Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Dostarczamy wysokiej jakości okna, o najwyższych parametrach. Nasze produkty utrzymują najwyższą jakość przez długie lata użytkowania.
Firmy i salony sprzedaży, z którymi współpracujemy, to starannie wyselekcjonowani specjaliści, którzy zagwarantują precyzyjny montaż, fachowe doradztwo oraz wsparcie na każdym etapie współpracy – od montażu okien po ich cykliczne serwisowanie.