Drzwi wejściowe - jak czyścić i konserwować
Data publikacji: 2020-10-27
Piękne drzwi zewnętrzne są ozdobą i wizytówką każdego domu. Dlatego zawsze powinniśmy dbać o to, by upływ czasu nie odcisnął na nich zbyt wielkiego piętna. Kurz, brud, czy wyblaknięty lakier z pewnością psują wygląd nawet najładniejszych drzwi. Jak temu zapobiec i utrzymywać je we właściwym stanie przez cały okres eksploatacji?
Czyszczenie drzwi
Co ciekawe, mimo istotnego wkładu w wygląd zewnętrzny domu, czyszczenie drzwi wejściowych jest czynnością dość często zaniedbywaną. Drzwi wejściowe każdego dnia mają największy kontakt, zarówno z warunkami atmosferycznymi, kurzem, jak i wszelkimi zanieczyszczeniami przynoszonymi przez wiatr.
Warto pamiętać również, iż czyszczenie drzwi w niewłaściwy sposób, może doprowadzić nawet do powstawania uszkodzeń.
Jak zrobić to dobrze?
Przed myciem drzwi, warto zacząć od zapoznania się z wytycznymi producenta - być może jakiś składnik jest niedopuszczony do użycia. Warto również starać się minimalizować używanie wody - niektóre materiały są na nią szczególnie wrażliwe (np. drewno), ponadto przy stosowaniu dużej ilości wody łatwo o rozmazywanie brudu, co może utrudniać prace.
Zdecydowanie nie jest wskazane używanie podczas czyszczenia drzwi myjki ciśnieniowej gdyż można w ten sposób poważnie uszkodzić np. uszczelki. Drzwi najlepiej czyścić przy pomocy zwilżonej miękkiej gąbki lub szmatki, wcześniej można zmieść z nich kurz, używając miękkiej miotełki.
Jeśli potrzebujemy użyć detergentu, pamiętajmy, by był dość łagodny, najlepiej o neutralnym odczynie - dobrze sprawdzi się w tej roli mydło w płynie, czy płyn do mycia naczyń.
Szczególnym elementem drzwi są przeszklenia, na których każda niedoskonałość oraz zabrudzenia są szczególnie wyraźnie widoczne. Mycie tych powierzchni powinno odbywać się w taki sam sposób, jak mycie okien - stosując płyn do szyb, a następnie polerując do sucha, najlepiej ręcznikiem papierowym.
Najczęstsze uszkodzenia i sposoby na ich naprawę
Niektóre uszkodzenia pojawiające się podczas eksploatacji drzwi są łatwe do usunięcia i możemy zrobić to samodzielnie. Chyba najczęściej spotykane są otarcia i zarysowania. W przypadku drzwi drewnianych niektóre z nich można stosunkowo łatwo usunąć - polerując je. Nawet jeśli nie usunie to ich całkowicie, to dzięki złagodzeniu krawędzi rys staną się one znacznie niej widoczne.
Bardzo często pomocne okazuje się wykorzystanie wosków wypełniających, które pomogą zamaskować uszkodzenie w stopniu przez nas akceptowalnym. Drzwi drewniane są również podatne na odchodzenie warstwy lakieru, co może przyczynić się do powstawania nieestetycznych bąbli i słabszej ochrony drewna. Jeśli powstanie kilka takich odprysków, warto przeszlifować drzwi papierem ściernym i nałożyć nową warstwę lakierniczą. Wymaga to pracy, ale zabezpieczy je na kolejnych kilka lat.
Polecamy również artykuł: Kiedy wymienić drzwi wejściowe
W przypadku zarysowania lub odrapania drzwi aluminiowych najskuteczniejszym sposobem pozbycie się ich będzie malowanie - szczególnie ładnie wyjdzie, jeśli zdecydujemy się na profesjonalne malowanie proszkowe u lakiernika, ale można spróbować również we własnym zakresie.
Drzwi wykonane z PVC, czyli coraz popularniejszego w naszym kraju materiału, wymagają naprawdę mało konserwacji, a w przypadku zarysowań możemy spróbować zregenerować, wykorzystując specjalną pastę lub pisak korekcyjny, warto jednak zrobić to, zanim brud dostanie się do wnętrza zanieczyszczenia. Jeśli do tego dojdzie, rysy będą już zawsze bardzo widoczne.
Prace konserwacyjne, o których trzeba pamiętać
Oprócz drobnych napraw i regularnego mycia warto również co jakiś czas wykonywać prace konserwacyjne, znacznie wydłużające okres ich eksploatacji i ułatwiające ich funkcjonowanie. Jednym z newralgicznych miejsc są zawiasy - kiedy na skutek działania wody dojdzie do wypłukania smaru, zaczynają głośno i nieprzyjemnie skrzypieć. Dlatego powinno się rutynowo dwa razy w roku smarować je bezkwasowym smarem.
Kolejny, podatny na zużycie element drzwi to uszczelki. Częste zamykanie i otwieranie drzwi, drobinki piasku i kurzu, a także wpływ zmian temperatury, negatywnie odbijają się na ich żywotności. Dlatego najlepszym sposobem na przedłużenie ich trwałości jest regularne oczyszczanie ich z zanieczyszczeń (np. wilgotną szmatką lub nawilżanymi chusteczkami) i smarowanie przy użyciu środków do konserwacji uszczelek.
Konserwacja i czyszczenie - to się opłaca
Dzięki regularnemu czyszczeniu i konserwacji drzwi przed długie lata mogą być piękną wizytówką domu. Kilka minut pracy dwa razy w roku przy konserwacji oraz regularne mycie mogą znacznie wydłużyć żywotność i dobry wygląd drzwi.